پنجشنبه, ۳۰ام آذر, ۱۳۹۱ / Thursday 20 December 2012


habel

دانلود نامه واسلاو هاول

” این وضع به کجا می‌رود؟ این نظامی که بر پایۀ ترس و دلسردی استوار شده، و آدمی را به سوراخی زندگی مادی خود می‌راند و دورویی و ظاهرسازی را چنان یک اصل اساسی ارتباط با جامعه، به او می‌آموزد، چه تأثیراتی بر مردم دارد؟ حال بی آنکه وسایل به کار گرفته شده و هزینۀ پرداختی به حساب آید، باید دید جامعه‌ای که تنها هدف رهبرانش، حفظ ظاهری نظم و اطاعت همگانی‌ است، به کجا خواهد رسید ؟  فهمیدن اینکه اوضاع کنونی به کجا می‌رود، چندان دشوار نیستاز میان رفتن تدریجی همۀ ارزش‌ها و هنجارهای اخلاقی، نابودی معیارهای شایستگی و کاهش اعتماد به ارزش‌هایی چون حقیقت، پایبندی به اصول، درستی، نوعدوستی، حیثیت و شرافت.”

مقدمه به قلم لادن برومند؛ هنگامی که واسلاو هاول نامه سرگشاده خود را به دبیر کل حزب کمونیست چکسلواکی منتشر کرد ٣٩ ساله بود و تا آن زمان در کشور خود و در جهان به عنوان یک چهرۀ ادبی شناخته می شد. در پی انتشار این نامه بود که هاول به عنوان یک مخالف فکری برجسته استبداد کمونیستی حاکم بر کشورش شهرت جهانی یافت.
واسلاو هاول در سال ١٩٣۶ در خانواده‌ای متمول و فرهنگ دوست به دنیا آمد. هاول هنگام استقرار استبداد کمونیستی ١٢ ساله بود. خانوادۀ هاول به اتهام بورژوا بودن شامل مصادرۀ اموال شدند و مجبور به کار در کارخانۀ خانوادگی شدند. هاول همچون همۀ فرزندان وابسته به طبقۀ بورژا قربانی سیستم گزینشی شد که او را به عنوان دشمن طبقاتی رژیم از حق تحصیل در دانشگاه، در رشته ادبیات و سینما که مورد علاقه اش بود، محروم کرده بود. پس از اتمام دورۀ دبیرستان هاول در یک آزمایشگاه شیمی به عنوان تکنیسین تعلیم می بیند و مشغول به کار می‌شود و همزمان شب ها به تحصیل ادامه می دهد تا موفق به اخذ مدرک تحصیلی لازم برای ورود به دانشگاه شود. و باز به دلیل خواستگاه اجتماعی اش اجازه ورود به آکادمی هنری پراگ یا دانشکده سینما نمی یابد، و ناچار به انتخاب رشته اقتصاد می شود.

پس از اتمام دوران سربازی، هاول که به تئاتر علاقمند بود به عنوان نورپرداز صحنه در تئاتر آ.ب.ث (ABC) مشغول به کار می شود. بین سال های ١٩۶٠-۶٨ هاول چند نمایشنامه می‌نویسد، اولین نمایشنامه او در سال ١٩۶٣ در تئاتر بالوستراد به صحنه می آید. او در عین حال برای امرار معاش در یک کارخانه آبجوسازی نیز کار می کند. در دوران بهار پراگ، هاول یکی از اعضای فعال کانون مستقل نویسندگان بود. فعالیت های او در دفاع از آزادی بیان و آزادی هنرمندان، موجب شد که در سال ١٩٧١ نمایشنامه های او ممنوع شوند. فعالیت های سیاسی هاول از سال ١٩٧۵ تا ١٩٧٩ عاقبت منجر به محکومیت او به زندان می شود و او از ١٩٧٩ تا ١٩٨۴ در زندان به سر می‌برد.

 هاول زمانی قلم به دست می‌گیرد و به گوستاو هوساک نامه می‌نویسد (آوریل ١٩٧۵) که مردم چکسلواکی تحت فشار یک نظام خفقان آور امید خود را به هرگونه امکان اصلاح و بهبود اوضاع از دست داده اند. یأس حاکم بر جو کشور وضعیت نگران کننده‌ای به وجود آورده است. نامه هاول یک رسالۀ فلسفی-اخلاقی-سیاسی عمیقی است که نه تنها ادعای مقامات حزب کمونیست مبنی بر استحکام  رژیم  و حمایت مردم از نظام را رد می کند، بلکه تحلیل ظریفی است از عواقب و آثار استفاده از رعب و وحشت به عنوان وسیلۀ حکومت در جامعه و برای تحکیم و تضمین ثبات نظام. این نامه تأملی است درخشان در تأثیر سیطرۀ ترس بر شکل گیری موازین اخلاقی جامعه و روابط متقابل شهروندان، رشد دروغ و کتمان و تظاهر به عنوان هنجارهای حاکم بر رفتار اجتماعی و بالاخره تأثیر ویرانگر این وضعیت بر تاریخ  و مسیر زندگی فرد که  در بستر تاریخ جامعه‌اش شکل می گیرد.

آشنایی با این “نامه – رساله” برای شهروندان ایرانی که بیش از سی سال تحت سیطرۀ نظامی مشابه، و حتی خشن تر از حکومت چکسلواکی، به سر برده اند، الزامی است.  طنز قضیه در اینجاست که تحلیل رئیس جمهور فقید چکسلواکی در مورد نظام کشورش بیش از مجموعۀ آیات و احادیث اسلامی، اسباب درک ماهیت جمهوری اسلامی را برای خواننده اش فراهم می کند.

واسلاو هاول بدون هیچ چشمداشتی اجازه ترجمه و نشر ” نامه سرگشاده به گوستاو هوساک” ، “قدرت بی قدرتان”، و “مفهوم منشور ٧٧” را به بنیاد عبدالرحمن برومند اعطاء نمود. پس از انتشار “نامه سرگشاده به گوستاو هوساک”، در سال آینده متن کامل دو رساله دیگر نیز به صورت الکترونیکی و چاپی منتشر و در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

یک سال پیش در چنین روزی یکی از درخشان ترین چهره های فکری، اخلاقی و سیاسی عصرما چشم از جهان فروبست. او در سال‌های زمامداریش، همواره پشتیبان مبارزان آزادیخواه بود که دربند و گرفتار بودند. از دست دادن هاول برای همۀ فعالان حقوق بشر ضایعه ای جبران ناشدنی است. امّا اندیشه و کارنامۀ زندگی او نسلی بعد از نسل دیگر را در راه آزادی و آزادگی آموزش داده و رهنمون خواهد شد.

بنیاد عبدالرحمن برومند خشنود است که امروز ١٨ دسامبر به مناسبت اوّلین سالگرد درگذشت واسلاو هاول، با ادای احترام به خاطرۀ او، ترجمۀ فارسی “نامه سرگشاده به گوستاو هوساک”  را در اختیار هموطنان عزیز بگذارد.

لادن برومند
واشنگتن، ١٨ دسامبر ٢٠١٢

لینک کوتاه: http://shahrvand-yar.com/tn4K1

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه on "نامه سرگشاده واسلاو هاول به گوستاو هوساک، به مناسبت اولین سالگرد درگذشتش"

Notify of
avatar
Sort by:   newest | oldest | most voted
reza
Guest

باتشکراززحماتتان اگرممکن است مواردفوق رابرایم ارسال فرمائید

wpDiscuz
مطالب مرتبط:
×
معرفی کتاب؛ “جامعه شناسی خودمانی” از حسن نراقی + دانلود
معرفی کتاب؛ “زوال اندیشه‌ی سیاسی در ایران” از سید جواد طباطبایی + دانلود
کتاب؛ زنان و جنسیت در اسلام از لیلا احمد + دانلود
کتاب آینده‌ی آزادی، اولویت لیبرالیسم بر دموکراسی از فرید زکریا
Saturday 24 June 2017 / شنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۶
پربیننده‌ترین‌ها
از سایتهای دیگر
کیهان لندن
رادیوفردا
سازمان ملل: صدها غیرنظامی در محاصره شهر قدیمی موصل کشته و زخمی شده‌اند
سپاه حفاظت: تیراندازی در مهرآباد مانور موفقیت‌آمیز بود
وزیر خارجه امارات: هدف ما تغییر حکومت در قطر نیست
پیش از انتخابات رأی انفصال از خدمات دولتی برای قالیباف صادر شده بود
وزارت خارجه ایران طرح حمله به مسجدالحرام را محکوم کرد
رادیوزمانه
عبدالفتاح سلطانی به مرخصی چهارروزه آمد
وزارت نیرو و سازمان محیط زیست حق‌آبه دریاچه قم را تعیین می‌کنند
کومله از درگیری مسلحانه با سپاه پاسداران ایران خبر داد
بالگردهای ایران برای اطفای حریق کارآمد نیستند
فراگیر شدن آفت «پسیل» در باغ‌های پسته ایران
تقاطع

Warning: DOMDocument::load(http://taghato.net/article/category/%d8%ae%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d9%86%d8%af%db%8c%d8%b4%d9%87/feed): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /home1/shahry55/public_html/m/wp-content/themes/shahrnavnd-theme/single.php on line 229

Warning: DOMDocument::load(): I/O warning : failed to load external entity "http://taghato.net/article/category/%d8%ae%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d9%86%d8%af%db%8c%d8%b4%d9%87/feed" in /home1/shahry55/public_html/m/wp-content/themes/shahrnavnd-theme/single.php on line 229
بی‌بی‌سی فارسی
دادستان تهران شعارها علیه روحانی را 'جرم مشهود' خواند
پارلمان بریتانیا هدف 'حمله سایبری قرار گرفت'
اسرائیل دو تانک سوریه را هدف قرار داد
'غافلگیری مردم پس از تیراندازی در مانور فرودگاه مهرآباد'
افغانستان: شرکت لبنانی طراح مجتمع دارالامان کابل ربطی به رولا غنی ندارد
صدای آمریکا
یک معترض دیگر در ونزوئلا با شلیک پلیس کشته شد
نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان کناره گیری کرد
دهها نفر در چهار بمبگذاری در پاکستان کشته شدند
عربستان سعودی از خنثی کردن یک عملیات تروریستی در مکه خبر داد
آیا ولیعهد جدید عربستان سعودی دوست خوب آمریکا و دشمن سرسخت ایران است؟
ایران وایر

Warning: DOMDocument::load(https://iranwire.com/fa/feed): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /home1/shahry55/public_html/m/wp-content/themes/shahrnavnd-theme/single.php on line 303

Warning: DOMDocument::load(): I/O warning : failed to load external entity "https://iranwire.com/fa/feed" in /home1/shahry55/public_html/m/wp-content/themes/shahrnavnd-theme/single.php on line 303