شنبه, ۱۶ام دی, ۱۳۹۱ / Saturday 05 January 2013
تصویر جلد کتاب مدیریت برای تغییر

جلد کتاب مدیریت برای تغییر

دانلود کتاب

شهروندیار: کتاب پیشرو برگرفته از وب سایت مدرسه عرصه سوم است که قسمتی مهمی از پژوهش ها و تحقیقات ” بنیاد آقا خان کانادا” را در ارتباط با مدیریت بهتر سازمان ها و نهادهای غیر دولتی را انعکاس می دهد. در معرفی این کتاب-پژوهش آمده است:

در طول سه دهه‌ی گذشته، رشد سازمان‌های غیردولتی در بسیاری از بخش‌های جهان پدیده‌ای قابل توجه بوده است. خیریه‌های کوچک تبدیل به سازمان‌هایی بزرگ و موفق شده و برخی از آن‌ها حتی در زمینه‌ی فعالیت خود به رقابت با سازمان‌های دولتی و شرکت‌های بخش خصوصی پرداخته‌اند. رشد سازمان‌های غیردولتی در جنوب آسیا به دلیل وجود چالش‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی که بسیاری از سازمان‌های مذکور با آن روبه‌رو بوده و بر آن غلبه نموده‌اند از اهمیت بیشتری برخوردار است.

به وجود آمدن سازمان‌های غیردولتی در کشورهای جنوب موضوع مطالعات مختلفـی بوده است، اما مسال‌های که تقریبا مورد غفلت قرار گرفته مدیریت این گونه سازمان‌ها در کشورهای جنوب می‌باشد. این موضوع جای بسی شگفتی است، چرا که سازمان‌های غیردولتی در حالی به قرن بیست و یکـــم وارد می‌شوند که از یک طرف میزان تاثیرگذاری و نقش آن‌ها افزایش یافته و از طرف دیگر با چالش‌ها و فرصت‌های پیچیده‌تری در زمینه‌ی توسعه و گسترش خود مواجه‌اند که این امر اهمیت نیاز به پرداختن به موضوع مدیریت این سازمان‌ها در کشورهای جنوب را بیش از پیش افزایش می‌دهد.

چرا مدیریت سازمان‌های غیردولتی مهم است؟ دلیل اول آن است که ابعاد، اهمیت، دامنه و پیچیدگی فعالیت این سازمان‌ها در مقایسه با گذشته افزایش یافته است. دوم آن‌که، نسل اول سازمان‌های غیردولتی هم اکنون به سطحی از تجربه و موفقیت نائل شده و در موقعیتی قرار دارند که می‌توانند به همکاران جوان‌تر خود در رابطه با خطرات و مشکلات مرتبط با فرآیندهای رشد و تغییر از نقطه نظر سازمانی و واقعیت‌های موجود در جهان کنونی آموزش دهند. دلیل سوم آن است که در بخش غیردولتی نسل جدیدی از مدیران در حال پیدایش است که نیازمند گنجینه‌ی غنی اطلاعات و تجربیات مدیران با تجربه می‌باشند.

به دلایلی که مطرح شد، بنیاد آقا خان کانادا اقدام به طراحی و اجرای یک پروژه‌ی تحقیقاتی در رابطه با مدیریت سازمان‌های غیردولتی نمود. هدف از این اقدام عبارت بود از پی بردن به شیوه‌ی مدیریتی سازمان‌های غیردولتی موفق و همچنین کمک به استــفاده از تجربیات سازمان‌های آســیایی توسط سازمان‌های فعال در دیگر نقاط جهان – در شمال و جنوب– و همچنین دولت‌ها و اهداکنندگانی که با سازمان‌های مذکور همکاری دارند. کتاب حاضر جزئی مهم از پــروژه‌ی تحقیقاتی فــوق است که به الگو‌های مدیریتی سازمان‌های غیردولتی می‌پردازد. این کتاب هم برای مدیران با تجربه و هم برای افراد مبتدی قابل استفاده می‌باشد.

انتخاب سازمان‌های غیردولتی که در این پژوهش مشارکت داشتند بر پایه‌ی موفقیت آن‌ها در زمینه‌ی کاری خود صورت گرفته است. این سازمان‌ها عبارتند از: برنامه‌ی حمایت روستایی آقا خان در کشورهای هندوستان و پاکستان، بنیاد تحقیقات توسعه‌ی بیف، کمیته‌ی پیشرفت روستایی بنگلادش (برک)، اتحادیه‌ی بین‌المللی حفاظت از طبیعت پاکستان، بنیاد آب و توسعه‌ی سادگورو، سازمان غیردولتی پروشیکا، بنیاد توسعه‌ی سونگی و سازمان حمایت روستایی سرحد. سازمان‌های فوق‌الذکر به دلیل خدمات خود در زمینه‌ی فقر‌زدایی و همچنین کیفیت خدمات و مهارت‌های مدیریتی آنان در میان فعالان توسعه مورد احترام بوده و بنیاد آقا خان نیز با آن‌ها همکاری داشته و یا از تجربیات آنان بهره برده است.

در اجرای پژوهش سعی شده تا علت موفقیت سازمان‌های فوق از نقطه نظر مدیریتی مشخص شود. آیا علت موفقیت این سازمان‌ها تنها داشتن روابط دوستانه با اهداکنندگان؛ کاریزمای رهبران آن‌ها؛ قدرت چشم‌انداز و ارزش‌های سازمانی و پرورش و تحکیم آن‌ها؛ مدیریت مشارکتی؛ برنامه‌ریزی استراتژیک دقیق و یا اصلا تنها شانس و اقبال بوده است؟ ما قصد داشتیم تا دریابیم که آیا وجه مشترکی میان مدیریت سازمان‌های غیردولتی در سه کشور مورد مطالعه وجود داشته است و آیا استاندارد‌های مدیریتی غربی جایگاهی در نحوه‌ی مدیریت آن‌ها دارا بوده است یا خیر. کتاب حاضر پژوهشی در باره‌ی علل و چگونگی مدیریت موفق سازمان‌های غیردولتی است.

انجام این پژوهش تلاشی مهیج و چالش‌زا برای بنیاد آقا خـان بود و ما مفتخریم که این کــتاب نتیجه‌ی مطالعات موردی تهیه شده توسط افراد بومی‌کشورهایی است که سازمان‌های مورد مطالعه در آن‌ها قرار دارند. صد البته پژوهش حاضر از تشویق و یاری افراد بسیار و همچنین سازمان‌های غیردولتی که با شرکت در این پژوهش خود را در معرض قضاوت دیگران قرار داده‌اند بهره برده است. ما معتقدیم که چنین اقدامی از سوی این سازمان‌ها نه تنها برای خود آنان بلکه برای کسانی که با فعالیت‌های آن‌ها آشنا شده و از تجربیاتشان استفاده می‌کنند بسیار ثمربخش می‌باشد.

مدرسه عرصه سوم

لینک کوتاه: http://shahrvand-yar.com/IVgBQ

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz
مطالب مرتبط:
×
معرفی کتاب؛ “جامعه شناسی خودمانی” از حسن نراقی + دانلود
معرفی کتاب؛ “زوال اندیشه‌ی سیاسی در ایران” از سید جواد طباطبایی + دانلود
کتاب؛ زنان و جنسیت در اسلام از لیلا احمد + دانلود
کتاب آینده‌ی آزادی، اولویت لیبرالیسم بر دموکراسی از فرید زکریا
Saturday 24 June 2017 / شنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۶
پربیننده‌ترین‌ها
از سایتهای دیگر
کیهان لندن
رادیوفردا
سازمان ملل: صدها غیرنظامی در محاصره شهر قدیمی موصل کشته و زخمی شده‌اند
سپاه حفاظت: تیراندازی در مهرآباد مانور موفقیت‌آمیز بود
وزیر خارجه امارات: هدف ما تغییر حکومت در قطر نیست
پیش از انتخابات رأی انفصال از خدمات دولتی برای قالیباف صادر شده بود
وزارت خارجه ایران طرح حمله به مسجدالحرام را محکوم کرد
رادیوزمانه
عبدالفتاح سلطانی به مرخصی چهارروزه آمد
وزارت نیرو و سازمان محیط زیست حق‌آبه دریاچه قم را تعیین می‌کنند
کومله از درگیری مسلحانه با سپاه پاسداران ایران خبر داد
بالگردهای ایران برای اطفای حریق کارآمد نیستند
فراگیر شدن آفت «پسیل» در باغ‌های پسته ایران
تقاطع

Warning: DOMDocument::load(http://taghato.net/article/category/%d8%ae%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d9%86%d8%af%db%8c%d8%b4%d9%87/feed): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /home1/shahry55/public_html/m/wp-content/themes/shahrnavnd-theme/single.php on line 229

Warning: DOMDocument::load(): I/O warning : failed to load external entity "http://taghato.net/article/category/%d8%ae%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d9%86%d8%af%db%8c%d8%b4%d9%87/feed" in /home1/shahry55/public_html/m/wp-content/themes/shahrnavnd-theme/single.php on line 229
بی‌بی‌سی فارسی
دادستان تهران شعارها علیه روحانی را 'جرم مشهود' خواند
پارلمان بریتانیا هدف 'حمله سایبری قرار گرفت'
اسرائیل دو تانک سوریه را هدف قرار داد
'غافلگیری مردم پس از تیراندازی در مانور فرودگاه مهرآباد'
افغانستان: شرکت لبنانی طراح مجتمع دارالامان کابل ربطی به رولا غنی ندارد
صدای آمریکا
یک معترض دیگر در ونزوئلا با شلیک پلیس کشته شد
نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان کناره گیری کرد
دهها نفر در چهار بمبگذاری در پاکستان کشته شدند
عربستان سعودی از خنثی کردن یک عملیات تروریستی در مکه خبر داد
آیا ولیعهد جدید عربستان سعودی دوست خوب آمریکا و دشمن سرسخت ایران است؟
ایران وایر

Warning: DOMDocument::load(https://iranwire.com/fa/feed): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /home1/shahry55/public_html/m/wp-content/themes/shahrnavnd-theme/single.php on line 303

Warning: DOMDocument::load(): I/O warning : failed to load external entity "https://iranwire.com/fa/feed" in /home1/shahry55/public_html/m/wp-content/themes/shahrnavnd-theme/single.php on line 303