پنجشنبه, ۱۷ام فروردین, ۱۳۹۶ / Thursday 06 April 2017

مردم هنردوست تبریز در استقبال از مفاخر فرهنگی و تاریخی خود و حمایت از کسانی که در حفظ و پاسداشت آن می کوشند سنگ تمام گذاشتند اینجا “پئشه‌لر موزه‌سی” (موزه بازار و مشاغل تبریز) در ایام نوروز است با غرفه هایی که هر کدامشان ذهن و تخیل بیننده را به دوردست های زندگی مردمان دیار آذربایجان پرواز می دهد. این فیلم کوتاه که توسط محمد علی مرادی مستند ساز تبریزی تهیه شده بخش هایی از تلاش دست اندرکاران خوش ذوق موزه و برنامه های آنان را برای هر چه جذاب تر کردن “پئشه‌لر موزه‌سی” به تصویر می کشد.

به گفته ی مهدی حمیدی این موزه به همت رضا سرابی اقدم کلکسیونر و مجسمه ساز تبریزی راه اندازی شده است. وی با همت، پشتکار، دقت و وسواس بی نظیری بخش های زیادی از تاریخ فراموش شده مشاغل و صنایع از یادرفته بازار تبریز را در این مکان گردآورده است. وسعت اطلاعات وی در مورد حوادث تاریخی، خاندان های سرشناس تبریز و مشاغل مختلف و پشتکاری که در گردآوری این مجموعه به خرج داده شایسته تحسین است. تلاش و پشتکار وی برای جمع آوری این مجموعه و مجموعه بی نظیر دیگر که در محل کارگاه مجسمه سازی اش جمع آوری کرده و بسیاری از آنها را با هزینه شخصی خود گردآورده، برای جلوگیری از نشستن گرد فراموشی بر تاریخ این دیار است.
وی توضیحات جالبی هم در مورد غرفه های این موزه می دهد که خواندنی است:
دواخانه شفا: یکی از اولین داروخانه های ایران و تبریز است و شاید معتبرترین و شناخته شده ترین آنها. قفسه ها پر است از شیشه های دارو و سرابی می گوید که این شیشه های قدیمی دارو در ناصرخسرو تهران یکی ۴۰۰ هزار تومن است. یک نسخه قدیمی خطی که مال ۱۳۳۷ است، تلفن هندلی دواخانه و شماره تلفن دورقمی و قرص ها و پاکت های قدیمی که سرابی در مورد آنها توضیحات مفصل می دهد و در پایان میکروسکوپی که با شمع کار می کند و به گفته سرابی قدیمی ترین میکروسکوپ موجود در ایران است و قدمت آن به دوره لویی پاستور بازمی گردد.
عطاری میرزا حکیم: که قفسه های آن پر از قوطی ها و شیشه های ادویه جات مختلف است قوطی هایی که بیشتر نوشته های به زبان روسی و انگلیسی روی آنها خودنمایی می کند. اولین غافلگیری در بازدید موزه مشاغل را در غرفه عطاری تجربه می کنم. رضا سرابی دو شیشه بزرگ را نشان می دهد و می گوید اینها شیشه هایی هستند که در تبریز تولید می شدند و بازار شیشه گرخانه هم محل استقرار این صنعت بوده است. البته به گفته سرابی خیلی وقت است که این صنعت در تبریز از بین رفته و برای خیلی ها مهم نیست چرا در بازار شیشه گرخانه میوه و تره بار می فروشند.
تجارتخانه حاج محمد نخجوانی و برادر: خانواده نخجوانی از خانواده های سرشناس و به نام تبریز هستند و البته از تاجران خوشنام این شهر که سرابی دلیل اختصاص غرفه به نام این خانواده را اهتمام جدی آنها به گسترش معارف و فرهنگ می داند. آن طور که رضا سرابی توضیح می دهد بسیاری از نسخ خطی و کتب نفیس که اکنون در کتابخانه ملی تبریز نگهداری می شوند توسط این خانواده اهداء شده اند و اشاره می کند که دو عدد از این نسخ خطی آن قدر گران قیمت هستند که پشتوانه پول ملی ایران هستند که یکی از آنها قدیمی ترین انجیل خطی جهان که بر روی پوست ماهی نوشته شده و به گفته سرابی واتیکان مصرانه در پی خرید آن از ایران است. برادران نخجوانی تاجر چایی بوده اند و در جای جای غرفه تجارتخانه آنها اسناد و مدارک مالی، دفتر حسابرسی، براتهای مالی و نامه های تجاری با دیگر تجارتخانه های ایران خودنمایی می کند.
اداره تلگراف: یکی از غرفه های جالب توجه موزه مشاغل که شاید بیشترین آثار نفیس و گرانبها را در خود جای داده است. با توضیحات سرابی متوجه می شویم که شهر تبریز حتی پیش از پاریس پایتخت فرانسه صاحبل خطوط تلگراف بوده است. دستگاهی که یکی از قدیمی ترین دستگاه های تلگراف موجود در ایران است. بیشتر وسایل این غرفه هم متعلق به شخصی است به نام حسن تلفنچی. سرابی در مورد یکی از قدیمی ترین تلفن های ایران که یک تلفن هندلی است و متعلق به ۱۱۰ سال پیش توضیحاتی مفصل می دهد. در ادامه در مورد دستگاه مولد برقی که به گفته وی فقط دو نمونه از آن در ایران است و طریقه کار آن توضیح می دهد و اینکه همین چندوقت پیش یک نمونه از این دستگاه که در تاریخ ۱۸۵۴ ساخته شده در حراجی هتل پلاس لندن به ۵۳ هزاردلار فروخته شده است و اینکه این دستگاه را ورثه حسن تلفنچی در اختیار وی گذاشته اند و در نهایت در مورد دستگاهی توضیح می دهد که از آن برای ارسال تلگراف بین کشتی ها استفاده می شده است.
دوزندگی درخشان: یکی دیگر از غرفه های موزه مشاغل دوزندگی درخشان است. لباس هایی که دست دوز هستند و زمانی دوخته شده اند که هنوز چرخ خیاطی وارد ایران نشده بود. به گفته رضا سرابی دوزندگی درخشان یکی از معتبرترین خیاطی های تبریز بوده که در اوج دوران کاری اش ۴۰ شاگر داشته که بسیاری از آنها به خیاط هایی ماهر تبدیل شده اند که یکی از آنها هم خیاط لباس های سناتورهای ایران بوده است.
عکاسخانه، رنگرزی، صحافی، نجاری، آهنگری و…- در کل گویا قرار است موزه از ۱۲۲ غرفه شامل ۱۲۲ شغل تشکیل شود- از دیگر غرفه های موجود در موزه مشاغل تبریز هستند که اولین موزه از نوع خود در ایران است و قرار است در آن غرفه های دیگری هم برای معرفی مشاغل فراموش شده و از بین رفته بازار تبریز راه اندازی شود. نکته جالب اینکه در کنار هر غرفه صداهایی ضبط شده از صاحبان این مشاغل قرار دارد. در طبقه دوم موزه هم محمد جدیدالاسلام دوربین های عکاسی و برخی از تصاویر قدیمی تبریز را به نمایش گذاشته است. کاغذدیوارهایی طبقه پایین هم که طرح خود رضا سرابی اقدم است گوشه هایی از تاریخ پرفراز و نشیب تبریز و آذربایجان را به تصویر می کشد و زیبایی خاصی به این مکان می دهد. محل موزه در میدان صاحب الامر و در جنب یخجال صادقیه قرار دارد که این یخچال هم مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. به گفته رضا سرابی قرار است در محل این یخچال هم رستورانی سنتی راه اندازی شود که در آن غذاهای سنتی تبریز سرو خواهد شد.
این موزه قرار است در تاریخ ۲۲۲ فروردین به شکل رسمی افتتاح شود. البته در روزهای عید هم پذیرای مهمانان بوده است هرچند هنوز هم کارهای اجرایی آن تمام نشده است.

لینک کوتاه: http://shahrvand-yar.com/CVLkw

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz
مطالب مرتبط:
×
کشاورزان اصفهانی در حرکتی اعتراضی محصولاتشان را از بین بردند!
نظر محمدرضا عالی‌پیام (هالو) در رابطه با سند ۲۰۳۰
صحبت از کشتار در برنامه‌ی کودکان در تلویزون ایران!
ضرب و شتم مال‌باختکان موسسه مالی و اعتباری ثامن
Thursday 29 June 2017 / پنجشنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۶
پربیننده‌ترین‌ها
از سایتهای دیگر
کیهان لندن
رادیوفردا
وزیر خارجه روسیه از احتمال دیدار پوتین و ترامپ خبر داد
یونیسف ۳۶ تن مواد دارویی برای مقابله با بیماری وبا به یمن فرستاد
گزارشگر سازمان ملل و گزارشگران بدون مرز در خواست چهار کشور عرب برای بستن شبکه الجزیره را محکوم کردند
طرح افزایش دو هزار میلیارد تومانی بودجه فعالیتهای موشکی و سپاه قدس نهایی شد
وزارت آموزش و پرورش گزارشها درباره لو رفتن سئوالات امتحان نهایی را رد کرد
رادیوزمانه
۲۰۰۰ میلیارد تومان برای گسترش برنامه موشکی ایران و سپاه قدس
۶ «مدافع حرم» دیگر در سوریه کشته شدند
روزنامه جمهوری اسلامی: مداحان‌ به دعواهای سیاسی وارد نشوند
«شمار توهین‌کنندگان به روحانی در روز قدس ۲۵ نفر بود»
وزارت آموزش و پروش: عده‌ای کلاهبردار سئوالات امتحان نهایی را جعل کردند و فروختند
تقاطع
انتخاب میان “درش رو گل بگیرن” و “زده بالا”
آشفته، آشفته‌تر، آشفته‌ترین | حمید بابایی
نگاه به مسائل ایران از چهار پنجره: اسراییل‌ستیزی، احیای امپراتوری، حقوق بشر، و امریکاستیزی
کدام یک بیشتر کشته‌اند و می‌کشند: مارکسیست‌ها یا اسلام‌گرایان؟
مقتولانِ آیه‌های شیطانی
بی‌بی‌سی فارسی
اجرای فرمان منع صدور ویزای آمریکا 'آغاز می‌‎شود'
افزایش تمهیدات امنیتی آمریکا برای سفرهای هوایی؛ بدون گسترش منع لپ‌تاپ
پلیس استرالیا یکی از عالی‌رتبه‌ترین چهره‌های کلیسای کاتولیک را به تعرض جنسی متهم کرد
ارتش ترکیه مواضع یگان‌های مدافع خلق را در سوریه گلوله باران کرد
جداشدن بریتانیا از اتحادیه اروپا 'یک حفره در بودجه اتحادیه ایجاد می‌کند'
صدای آمریکا
تدابیر امنیتی جدید آمریکا درمورد حمل وسایل الکترونیک به داخل هواپیما
مقامات ارشد سه وزارتخانه آمریکا مقررات فرمان مهاجرتی ترامپ را نهایی می‌کنند
نامه محرمانه دبیرکل سازمان ملل به روحانی برای آزادی باقر نمازی از زندان
حماس می‌گوید کار ساخت نوار حائل در مرز مصر را آغاز کرده است
وزارت امنیت داخلی آمریکا ساخت نمونه های دیوار مرزی با مکزیک را آغاز می‌کند
ایران وایر
اهداف استراتژیک ایران برای سوریه بدون داعش
تخصیص ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای فعالیت‌های موشکی و سپاه قدس
تایید کشته شدن نیروی سپاه حفاظت فرودگاه مهرآباد در مانور روز شنبه
نقل و انتقالات لیگ برتر؛ فقط چند نام باقی‌مانده
سرخی آب دریاچه ارومیه