پاورپوینت چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

اسفند ۱۷ام, ۱۳۸۹

یکی از آسانترین و جذابترین روش‌های آموزشی، استفاده از اسلایدهای آموزشی پاور پوینت است. با توجه به آسان بودن استفاده از این اسلایدها که عمدتا تنها با یک کلیک ساده امکان پذیر است. محیط رنگی و قابلیت افزودن عکس، جدول، نمودار، کلیپ آرت، صدا و ویدئو باعث جذابیت کار و تفهیم بهتر مطالب برای مخاطبان می‌شود.

از آنجایی که یکی از مشکلات آموزش در ایران، نداشتن جذابیتهای لازم، نیاز به  برنامه های پشتیبانی کننده فراوان و حجم بالای فایل‌ها با توجه به سرعت پایین اینترنت در ایران است، اسلایدهای آموزشی پاورپوینت به منظور رفع این کاستی ها می تواند بسیار مفید باشد، بطوریکه برای استفاده از پاورپوینت به هیچ برنامه پشتیبانی کننده ای احتیاج نیست، کوتاه است و روشهای انتشار آن نیز آسان و امکان پذیرند.

همچنین بکارگیری اسلایدهای آموزشی پاورپوینت از آنجایی که با بازگو کردن مفاهیم به زبان ساده دنبال می شود تنها محدود به مخاطبان خاص نبوده و همه گروههای اجتماعی و عموم کاربران اینترنتی را تحت پوشش قرار می دهد.

البته نباید فراموش کرد که ارایه آموزش در پاورپوینت بخاطر نحوه ارایه آن، نیاز به ادبیاتی متفاوت با دیگر روشهای آموزشی دارد. در پاورپوینت از آنجایی که نمی توان مطالب را بلند و طولانی ارایه داد، باید محتوی آموزشی تا حد ممکن خلاصه و موجز باشد.

چگونه می توانیم از پاورپوینت  استفاده کنیم؟

برای استفاده از فایلهای پاورپوینت، ابتدا باید فایل پاورپوینت را به سیستم خود دانلود کنید. پسوند پاورپوینت ppsx یا pptx یا ppt  است.

بعد از دانلود پاورپوینت، کافیست روی فایل دانلود شده کلیک کرده تا اجرا شود. زمانی که پاورپوینت اجرا می شود بنا به طراحی پاورپوینت، شما می توانید به روشهای مختلف از آن استفاده کنید.

برخی از پاورپوینت با کلیک کردن روی صفحه پاورپوینت، کلیک کردن روی قسمتی از صفحه پاورپوینت، با فشردن دکمه اینتر Enter و یا هر دکمه دیگر کیبورد کار می کنند.

برای رفتن به صفحات یا اجرای قبلی یا بعدی، در بیشتر پاورپوینتها می توان از کلیدهای کروکی یا جهت نما استفاده کرد، کلیدی که جهت راست را نشان می دهد شما را به صفحه بعدی و کلیدی که سمت چپ را نشان می دهد شما را به صفحه قبلی می برد. کلید های Page Up  و Page Down نیز همین کار را می کنند.

با فشردی کلید Esc در گوشه بالای چپ کیبورد شما می توانید اجرای پاورپوینت را متوقف کنید.

برای رفتن به صفحه بعدی کافیست یک اینتر ساده انجام داده، یا بر روی موس کلیک چپ کنید، اسلایدها به ارایه یا صفحه بعدی می روند.

قاعدتا برای تماشای بهتر پاورپوینت بهتر است بعد از هر کلیک مدتی منتظر باشید تا صفحه یا ارایه مورد نظر به اتمام رسیده و متوقف شود سپس با اجرای روشهای ذکر شده به صفحه یا ارایه بعدی بروید

برای رفتن به اولین صفحه پاورپوینت و یا آخرین صفحه، شما می توانید به ترتیب کلیدهای Home  وEnd را کلید کنید.

عمدتا پاورپوینتها بصورت تمام صفحه اجرا می شوند اما ممکن است اندازه صفحه پاورپوینت به اختیار مخاطب تغییر کند.

یک نمونه از پاورپوینت ؟

در لینک روبرو می توانید چند پاورپوینت از مجموعه شهروندیار را مستقیما دانلود کنید:

آشنایی با ترفندهای بازجویی: دانلود

راههای مقابله با بازجویی: دانلود

انتخابات، فرصتی علیه دیکتاتوری: دانلود

در اینترنت، چگونه ارتباط امن داشته باشیم : دانلود 

پاورپوینت را نمی توانم باز کنم؟ 

به طور معمول شما قادر هستید فایلهای پاورپوینت را بدون نیاز به هیچ برنامه پشتیبانی کننده ای تماشا کنید اما اگر به هر دلیلی نتوانستید این برنامه را اجرا کنید، می توانید با دانلود آخرین نسخه برنامه powerpoint viewer با حجم ۶۰ مگابایت، این برنامه را اجرا کنید.  اگر حجم این برنامه زیاد است می توانید  نسخه ۲۰۰۷ این برنامه با ۲۵ مگابایت را از لینک روبرو دانلود کنید : powerpoint viewer 2007

 پاورپوینت را دانلود می کنم اما بصورت اتوماتیک اجرا نمی شود و جلوهای متحرک تصویری و صوتی آن را نمی توانم ببینم؟ 

برای این کار وقتی پاورپوینت باز است  کلید F5 را بزنید، پاورپوینت شروع به اجرا می کند، بعد با زدن کلید اینتر می توانید به مرحله بعدی بروید.

Share and Enjoy:
 • email
 • RSS
 • FriendFeed
 • Twitter
 • Facebook
 • Print
 • Balatarin
 • PDF
 • Google Bookmarks

Comments

 1. همواره says:

  با سلام
  چرا پسوند پاورپوینت هایتان ppsm است؟
  من با هیچکدام از این دو برنامه ارایه شده نتونستم پاور پوینت ها را باز کنم
  ودر ضمن خوبست که pdfها وامثالهم را در سایت های آپلودری آپلود کنید

 2. saeed barforoushi says:

  پاورپوینت

 3. […] ۲- پاورپوینت چیست و چگونه می توان با آن کار کرد (+) […]

 4. […] ۲- پاورپوینت چیست و چگونه می توان با آن کار کرد (+) […]

 5. […] ۲- پاورپوینت چیست و چگونه می توان با آن کار کرد (+) […]

 6. […] ۲- پاورپوینت چیست و چگونه می توان با آن کار کرد (+) […]

 7. […] ۲- پاورپوینت چیست و چگونه می توان با آن کار کرد (+) […]

 8. […] ۲- پاورپوینت چیست و چگونه می توان با آن کار کرد (+) […]