به نقل از یک طلبه؛ طلبه ها چگونه صیغه می کنند؟

فروردین ۱۷ام, ۱۳۹۲

“مطلب زیر به منظور آشنایی با نحوه برخورد شخصی روحانیون با مسئله سکس منتشر می شود و از انجایی که در ایران محدودیتهایی زیادی در این موارد توسط خود روحانیون در جریان است، شهروندیار آنرا منتشر می کند”

139001242571

طلبه ها چگونه صیغه میکنند؟ مکانها و مراکز صیغه در قم کجاست؟ چگونه میتوان زن صیغه ای پیدا کرد؟ نظر همسران طلاب در زمینه صیغه چیست؟ شرایط صیغه چیست؟اینها سوالاتی است که شاید دانستن آنها برای  بسیاری جالب توجه باشد.

طلبه ها و صیغه: خلوتهای بسیار دوستانه و خصوصی برخی از طلبه ها جایی است که ممکن است مباحث صیغه مطرح شود البته اگر چه بسیاری از این گفتگوها بیشتر حالت شوخی دارد و ممکن است طلبه ها جهت متلک گفتن و خندیدن این بحث را مطرح کنند اما از باب وصف العیش نصف العیش برق در چشمان برخی از طلبه ها میدرخشد و طلبه های جوان و مجرد علاقمند هستند تا بدانند چنین چیزی واقعیت دارد یا افسانه است، معمولا در این جلسات داستانهایی از طلبه هایی گفته میشود که زنان صیغه ای پیدا کرده اند با شرایط خوب که زن صیغه ای حتی مهریه هم نخواسته است، اگر چه شنیدن این داستانها هم میتواند جذاب باشد اما معمولا بنظر بیشتر این داستانها ساختگی است تا واقعی، اما آنچه واقعیت دارد این است که درصد کمی از طلبه ها ممکن است برحسب ضرورت ویا حتی کاری حلال و مورد پسند در این راستا حرکت کنند و این کار را انجام دهند.

مکانها و مراکز صیغه: گفته میشود قبرستان شیخان قم و اطراف آن جایی است که زنان صیغه ای بیشتر در آن رفت و آمد دارند، حیاط بزرگ مسجد امام حسن عسگری نیز میتواند مکانی برای عبور و مرور آنها باشد، حیاط و اطراف حرم حضرت معصومه (س) نیز محلی است که شاید زنان صیغه ای در آنجا رفت و آمد کنند، خیابان ارم ، گذر خان ، اطراف مدرسه آیت الله گلپایگانی را نیز میتوان به این لیست اضافه کرد، البته اینها مراکزی است که زنان صیغه ای سنتی ممکن است در آنجا حضور داشته باشند زنانی که میان سال یا مسن هستند. اما احتمالا زنان صیغه ای امروزی از طرقی دیگر ممکن است در دسترس قرار گیرند.

یافتن زن صیغه ای: زنان صیغه ای در قم با نمادی در مکانهای گفته شده حضور دارند ممکن است خود را در قالب یک زن دست فروش نمایان کند که علاقه دارد با مشتری گپ بزند، ممکن است در قالب گدایی باشد که جلوی طلبه ها را میگرد و از آنها پول میخواهد و شاید اگر طلبه ای اشاره ای کوتاه به این مباحث داشته باشد خود زن تا آخر قصه را بخواند، شاید هم در قبرستان شیخان حضور داشته باشند و به نوبت بر قبرها فاتحه بخواند، البته این راهها ممکن است خطراتی داشته باشد و طلبه با تشخیص اشتباه موجبات یک دعوای حسابی را فراهم آورد، اما برخی از طلبه ها شماره تلفنهایی از برخی خانمهای صیغه ای دارند و در اختیار دوستان قرار میدهند و شاید هم خود واسطه میشوند، برخی از روحانیان نیز از باب انجام کار خیر و نجات جوانان از گناه ممکن است کسانی را بشناسند و به آنها معرفی کنند، جالب اینکه یک آرایشگاه در قم به مشتریان خود شماره تلفن برخی از زنان صیغه ای را میدهد و بعضا نیز خود آرایشگر واسطه میشود و خدا داند که این آرایشگاه چقدر مشتری دارد. البته گفته میشود زنان صیغه ای در قم احکام عقد موقت را رعایت نمیکنند و جهت گول زدن طلاب با پوشش عقد موقت به این کار مبادرت میورزند.

نظر همسران طلاب: همسران طلاب شاید از سرسخت ترین مخالفان این کار هستند برخی از آنها اساسا این کار را خیانت به خانواده میدانند، حتی همسر برخی از طلبه ها که خود هم طلبه هستند عقد موقت را بگونه ای تفسیر میکنند که به هیچ وجه با وضع همسر خود نخواند از اینرو طلبه ها نزد همسرشان در این موضوع سخنی نمیگویند و حتی ممکن است در قبح این مسئله به ایراد سخن بپردازند اما در خلوت رفقا میتوانند در این زمینه راحت تر سخن بگویند، اتفاق افتاده است که صیغه کردن برخی از طلبه ها لو رفته است و آن طلبه در میان همسران طلاب بعنوان شخصی منفور قلمداد شده است که همسران طلبه ها رفت و آمد را با خانواده آن طلبه ممنوع کرده اند تا آسیبی متوجه همسرشان نشود، البته گاهی افسانه هایی از برخی خانمها نقل میشود که برای همسر خود زن صیغه ای پیدا کرده اند که البته کی دیده و کی شنیده.

 شرایط صیغه: از نظر احکام اسلامی زنانی که ازدواج کرده اند و به هر دلیل از همسر خود جدا شده اند میتوانند با تشخیص شخص خود عقد موقت را قبول کنند، در نظر اکثر مراجع عظام دختر باکره برای عقد موقت نیاز به اجازه ولی دارد، البته برخی از مراجع هم هستند که اجازه ولی برای دختر را شرط نمیدانند والبته برخی از جوانان برای رفع مشکل در این مسئله به آن مراجع تقلید عدول میکنند، در عقد موقت باید زمان و مهریه نیز مشخص باشد و عقد هم جاری شود که هرکس میتواند خود شخصا عقد را بخواند البته مشروط به اینکه صحیح بخواند، عقد موقت با شرایطی عده هم دارد که احکام خاص خود را دارد(برای اطلاعات بیشتر به رساله عملیه مرجع خود مراجعه کنید).

http://rezataran.blogfa.com

Comments

 1. alireza says:

  ما که در بدر خانومای صیغه ای تو قم هستم تا مرتکب گناه نشیم ولی پیدا نمیشه .اگه پیدا بشو سواد کرده به خدا اس بدید ۰۹۱۹۱۷۱۱۱۳۵

 2. حافظ says:

  سلام اگر امکان داشته باشد یک شماره برایم ما هم بفرستید خدا خیرتان دهد

 3. محمد says:

  سلام .من حاج آقام دنبال یه خانم جهت متعه هستم .منون می شم کمکی به من کنید .اهل قم ام هستم /
  ۰۹۱۰۳۷۹۰۳۷۱