تمرین مدارا؛ کتابی از محمد مختاری به مناسبت سالروز تولدش

فروردین ۳۰ام, ۱۳۹۲

کتاب"تمرین مدارا" از محمد مختاری قربانی قتلهای زنجیره ای

جلد کتاب تمرین مدارا از محمد مختاری، برای دانلود کلیک کنید

دانلود کتاب تمرین مدارا از محمد مختاری

کتاب “تمرین مدارا” حاوی بیست مقاله در بازخوانی فرهنگ مدارا در ایران است که توسط مرحوم محمد مختاری شاعر، نویسنده، مترجم و منتقد ادبی و از قربانیان قتل های موسوم به “قتل های زنجیره ای” گردآوری شده است. مقاله های این کتاب که بیشتر در مجله های آدینه، تکاپو، فرهنگ، توسعه، گردون و دیگر مجلات دهه هفتاد شمسی منتشر شده به گفته خود وی تلاشی است در بسط تفکر انتقادی و تمرین مدارا در ایران.

از دیگر آثار محمد مختاری می توان به “حماسه زال”، “رستم و سهراب”، “انسان در شعر معاصر” و “هفتاد سال عاشقانه “اشاره کرد. آثاری در بررسی شاعران معاصر ایران از جمله نیما یوشیج و منوچهر آتشی به همراه مجموعه اشعار وی مانند “در وهم سند باد”، “قصیده های هاویه”، “بر شانه فلات”، “شعر ۵۷″، “منظومه ایرانی”، “وزن دنیا”، “آرایش درونی” و “سحابی خاکستری” از دیگر آثار وی می باشد.

محمد مختاری در قسمتی از کتاب “تمرین مدارا” چنین آورده است “«نزدیک به صد و پنجاه سال است که جامعه‌ی ما، از یک سو درگیر با سنت و نو مانده است، و از سوی دیگر، به تقابل فرهنگ‌های خودی و غیر خودی گرفتار است؛ و دوران ِ بحرانی ِ گذار ِ خود را می‌گذراند. پس ناگزیر است برخورد آگاهانه و سنجیده‌ای با این درگیری و گرفتاری، و علل و عوامل آن داشته باشد. یعنی باید به بازخوانی همه‌جانبه‌ی فرهنگ، در کلاف به‌هم‌‌پیچیده‌ی روابط فرهنگی جهانی، و نقد سنت و معرفت تاریخی خود بپردازد. چیستی ِ خود را بشناسد. مبانی ”هویت“ یا ”بی‌هویتی“ خود را درک کند.» 

 محمد مختاری در ۱۲ آذر ۱۳۷۷ در تهران بدست مامورین جمهوری اسلامی ترور شد.

در این آدرس می توانید اطلاعات بیشتری از وی بدست آورید (+)