معرفی کتاب؛ “جامعه شناسی خودمانی” از حسن نراقی + دانلود

مهر ۲۹ام, ۱۳۹۲

کتاب جامعه شناسی خودمانی از حسن نراقی

کتاب جامعه شناسی خودمانی از حسن نراقی

دانلود کتاب

کتاب جامعه شناسی خودمانی از حسن نراقی که با نثری ساده و مفید و لحنی خودمانی و صادقانه نوشته شده از جمله کتابهایی است که در ایران با اقبال زیادی روبرو شده تا جایی که تا سال ۱۳۹۰ به سی امین چاپ خود رسیده است.

حسن نراقی در این کتاب به ویژگی های رفتاری مردم ایران از جمله خودبیگانگی با تاریخ، ظاهر سازی، ریاکاری، قانون گریزی، احساساتی بودن، شعار زدگی، همه چیز دانی و… پرداخته است و آنها را از جمله علائم بیمارگونه جامعه ایران دانسته که برای درمان آنها، مردم ابتدا باید این دردها را شناخته و بدان اعتراف کنند. شاید بتوان جمله کلیدی این کتاب را با این اصطلاح بیان کرد: “از ماست که برماست”

تاکنون نقدها و توجهات زیادی به این کتاب شده است از جمله در بیستم آذرماه ۱۳۹۰  انجمن جامعه‌شناسی ایران با حضور دکتر حمیدرضا جلایی‌پور و دکتر بهزاد دوران، نشستی را به بررسی این کتاب اختصاص داد. در این جلسه هر دو سخنران تاکید داشتند که استفاده از نام جامعه­شناسی در عنوان این کتاب که به هیچ­ یک از انگاره­های جامعه­شناختی پایبند نیست  استفاده­ای غیراخلاقی از این نام است. لذا نویسنده بهتر بود از واژه­های دیگری برای نام­گذاری کتاب بهره می برد.

حمید رضا جلایی پور عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران مستند نبودن کتاب را ضعف دیگر آن دانسته و خاطر نشان کرد: نویسنده در این کتاب بی آن که سندی معتبر ارائه کند صرفاً برخی ویژگی­ها را به ایرانیان و جامعه­ ایرانی نسبت می­دهد و بدون تکیه به اسناد و منابع و روش‌های پذیرفته شده در پژوهش ادعا می‌کند که ما دروغ­گوترین ملت دنیا هستیم یا معتقد است فرهنگ اعتراض در ما وجود ندارد. این در حالی است که تاریخ ۱۰۰ سال گذشته ایران دلالت بر بروز دست کم ۲۰ جنبش دارد و از این حیث جامعه ایران جامعه‌ای به شدت جنبشی و معترض بوده است.

بهزاد دوران نیز در این نشست اضافه کرد عنوان فرعی کتاب، «چرا درمانده­ایم»، در خواننده این انتظار را به وجود می­آورد که ریشه­های درماندگی جامعه­ ایرانی را برشمرد اما نویسنده در این کتاب به این مسئله نپرداخته است.

شهروندیار مخاطبین خود را به خواندن آخرین نسخه این کتاب که هم اینک در بسیاری از کتابفروشی های ایران در دسترس است دعوت می کند.

تصویری از حسن نراقی

تصویری از حسن نراقی

منابع:

سایت نواندیشان

انجمن جامعه شناسی ایران