اقدام خلاقانه دوچرخه سواران گروه رواک، پیک های طبیعت؛ آلبوم تصویری

بهمن ۱۳ام, ۱۳۹۲

به تازگی به ابتکار دو جوان، گروهی بنام گروه دوچرخه سواران رواک که به پیک های طبیعت مشهور شده اند، تشکیل شده. اعضای این گروه مریم کرم دوست و محمد علی علایی قرار است مسیر آستارا تا گرگان را به مسافت ۸۲۰ کیلومتر از ۲۹ دی ماه به مدت یک ماه طی کنند و توجه مردم، مسئولین و صاحبان کارخانه ها و شرکت ها را به حل معضل زباله های شمال ایران جلب نمایند. هدف آنها از این اقدام نمادین و ارزشمند اینست که از آلودگی بیشتر طبیعت شمال ایران جلوگیری نمایند.

به گزارش شهروندیار اعضای این گروه امروز با وجود بارش برف شدید با بدرقه ی هیئت دوچرخه سواری شهرستان عباس آباد، خانه ی سبز وایو را به مقصد کلار آباد، در ۲۰ کیلومتری شهرستان چالوس ترک کردند و به راه ۸۲۰ کیلومتری خود ادامه می دهند.

اعضای این گروه به مرور توانسته اند در جلب افکار عمومی موفقیت های بیشتری را کسب کنند.

اعضای این گروه با وجود برف سنگین به راه خود ادامه می دهند

اعضای این گروه با وجود برف سنگین به راه خود ادامه می دهند. عباس آباد امروز

اعضای این گروه در حال رکاب زدن از چابکسر به رامسر

اعضای این گروه در حال رکاب زدن از چابکسر به رامسر

اگر همه چیز خوب پیش برود اعضای این گروه مطابق این برنامه عمل خواهند کرد

اگر همه چیز خوب پیش برود اعضای این گروه مطابق این برنامه عمل خواهند کرد

استقبال مردمی از اعضای این گروه

استقبال مردمی از اعضای این گروه

این گروه لوگوی فوق را برای خود انتخاب کرده اند، مراسم استقبال مردمی

تصویری از این دو دوچرخه سوار

استقبال مردمی از اعضای این گروه

استقبال مردمی از اعضای این گروه

 

استقبال مردمی از اعضای این گروه

استقبال مردمی از اعضای این گروه، رامسر

اعضای این گروه پس از ترک کیاشهر

اعضای این گروه پس از ترک کیاشهر

آنها در کنار زباله های بین راهی ایستاده اند تا توجه ها را به این موضوع جلب نمایند

آنها در کنار زباله های بین راهی ایستاده اند تا توجه افکار عمومی را به این موضوع جلب نمایند

در حال حرکت بسمت لاهیجان

در حال حرکت بسمت لاهیجان

زباله های رها شده در طبیعت

زباله های رها شده در طبیعت

این گروه با تهیه این تصویر از مردم تقاضا کردند جهت تامین منابع مالی به آنها یاری رسانند. آنها عضو هیچ نهاد دولتی نیستند و برای این سفر وابسته به کمک های دولتی هستند

این گروه  از مردم تقاضا کردند جهت تامین منابع مالی به آنها یاری رسانند. آنها عضو هیچ نهاد دولتی نیستند و برای این سفر وابسته به کمک های دولتی نیستند.

لوگوی این گروه

لوگوی این گروه

اولین روز حرکت اعضای این گروه

اولین روز حرکت اعضای این گروه

متن زیر که توسط همراهان این گروه در وب سایت “پاکسازی شمال از زباله” منتشر شده، دیدگاهها و نقطه نظرات آنها را بهتر منعکس می کند؛

به نام خدا

درخواست از همگان و مسئولان برای پاکسازی شمال کشور از زباله

ما، اهالی روستاها و شهرهای استان‌های شمالی کشور، دوستداران طبیعت باشکوه این خطه، فعالان محیط زیست، نمایندگان سازمان های مردم نهاد، و پژوهشگران منابع طبیعی با تاکید بر:

– جایگاه بی‌مانند دریا، کوهستان، جنگل‌ها، رودخانه‌ها، مراتع، تالاب‌ها و دیگر بخش‌های این منطقه‌ از کشور در مجموعۀ طبیعت ایران‌زمین،

– ارزش تفرجی این منطقه برای تمامی ساکنان کشور که آن را به بخش مهمی از «خاطرۀ جمعی» ایرانیان و یک منبع درآمد پایدار برای اهالی منطقه بدل ساخته،

– لزوم سپردن امانت‌های طبیعی به نسل‌های آینده،

– و تعهدهای قانونی و اخلاقی که بر عهدۀ فرد فرد ایرانیان، به‌ویژه دارندگان اختیارات حاکمیتی قرار دارد،

خواستار آن هستیم که با بازنگری در رفتارهایی که تا کنون با میراث بین‌نسلی و ارزشمند طبیعی‌مان داشته‌ایم، گام‌هایی جدی برای حفظ و اصلاح وضع طبیعت شمال برداریم.

یکی از نمودهای رفتار ناشایست با طبیعت کشور، ریخت و پاش زباله در جای‌جای استان‌های شمالی است که چشم‌انداز دریا و جنگل و رودخانه و تالاب و شهر و روستا را زشت ساخته و سلامت مردم و تمامی اجزای طبیعت را به خطر انداخته است.

ما، با یادآوری اصل پنجاهم قانون اساسی که حفظ محیط زیست را «وظیفۀ عمومی» دانسته؛ مادۀ ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی که «هر اقدام علیه بهداشت عمومی… از قبیل دفع غیربهداشتی زباله» را ممنوع دانسته؛ مادۀ ۵۵ قانون شهرداری که شهرداری‌ها را مکلف به تعیین محل‌های مناسب برای تخلیۀ زباله کرده؛ مادۀ ۱ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست که «پیشگیری و ممانعت از هر نوع آلودگی» را وظیفۀ سازمان حفاظت محیط زیست قرار داده؛ و مادۀ ۱ قانون مدیریت پسماندها که «کلیۀ وزارتخانه‌ها و موسسات و نهادهای دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و کلیۀ شرکت‌ها و موسسات و اشخاص حقیقی و حقوقی» را مکلف به «مدیریت بهینۀ پسماندها» ساخته، درخواست داریم:

– همۀ هم‌میهنان، با خودداری از مصرف کالاهایی که دورریز زیاد دارند، جلوگیری از ریخت و پاش زباله در طبیعت و مکان‌های عمومی، تفکیک زباله در خانه و محل کار، برخورد مسوولانه با آلوده‌کنندگان محیط زیست، مشارکت در برنامه‌های پاکسازی طبیعت، سهم خود را در بهسازی محیط زیست استان‌های سرسبز شمال کشور ادا کنند.

– دولت با تخصیص بخشی از بودجه‌های ظاهرا «عمرانی» که در واقع مخرب محیط زیست شکنندۀ شمال هستند، به طرح‌های تفکیک و بازیافت و دفع اصولی زباله، به وظیفۀ اجرایی خود عمل کند.

– استانداری‌ها و شهرداری‌های شمال با وضع عوارض و اقدام‌های خاص دیگر، با «ضدفرهنگ» فروش و استفادۀ بی‌رویه از ظرف‌ها و سفره‌های یک بار مصرف مقابله، و نسبت به راه‌اندازی واحدهای بازیافت اقدام کنند.

– مجلس با نظارت بر کار دستگاه‌های دیگر و پیگیری اجرای قوانین و مقررات ناظر بر دفع اصولی پسماند، وارد موضوع شود.

– قوۀ قضاییه با برخورد قاطع با متخلفان این حوزه و کسانی که در اجرای وظیفه‌های قانونی خود قصور داشته‌اند، وظیفۀ «احقاق حقوق عامه» را که طبق اصل یکصد و پنجاه و ششم قانون اساسی بر عهده دارد، به شکلی جدی ایفا نماید.

– صدا و سیما و رسانه‌ها، فعالانه‌تر وارد مباحث محیط زیستی شوند و به‌ویژه در مورد انباشت زباله در استان‌های شمالی کشور، اقدام به کار آموزشی و اطلاع‌ رسانی کنند.

آخرین اخبار اعضای این گروه را در صفحه فیس بوک آنها دنبال کنید.(+)

اختصاصی شهروندیار