اپیلاسیون، جدیدترین ممنوعیت

اردیبهشت ۱۱ام, ۱۳۹۴

11182212_884254674963887_1074389553553196671_n

 

قیام علیه «اپیلاسیون» با هدفِ محکوم کردن «ماساژ» و بسته شدنِ ۴۵ آرایشگاه در قزوین، «به بهانه‌‌ی نداشتنِ مجوز»! این اتفاق‌ها زمانی به هم ربط پیدا می‌کند که اندازه‌ی دایره‌ی دولت و مفهوم اختیارات آن بزرگ باشد.شاید کسی هرگز فکرش را هم نمی‌کرد روزی موضوعی بهداشتی مانند اپیلاسیون- زدودن موهای زائد بدن- به سرخط خبرها برسد. اما چند روز است که سایت‌های خبری به نقل از «جمعی از مؤسسات مردم‌نهاد فرهنگی- اجتماعی و اقشار مختلف مردم قزوین» نامه‌ای را بازنشر می‌کنند که نسبت به رواج «اپیلاسیون کامل بدن» و «راه‌اندازی سالن‌های مخصوص اپیلاسیون» در این شهر به مسئولان هشدار می‌دهد و خواستار برخورد با آن می‌شود. معترضان در این نامه تاکید می‌کنند که اگر در این باره عمل عاجلی صورت نگیرد، خود رأساً در این زمینه اقدام خواهند کرد!
وقتی ماجرا پیگیری شد، کاشف به عمل آمد که آن‌ها درک درستی از معنیِ اپیلاسیون ندارند و آن را با «ماساژ تایلندی» اشتباه گرفته‌اند:
خلیلی، سردبیر سایت «قزوین‌خبر»، منبع اصلی و منتشر‌کننده این نامه، در پاسخ به پرسش‌های «شرق» در همین رابطه گفت: «مسئله اصلی در شرایط کنونی از نظر ما پرونده جدیدی است که روی آن خیلی مانور می‌دهند، موضوع «ماساژ» است که پشت موارد آرایشی و بهداشتی در حال ارائه است. مباحثی مثل بردن فرهنگ ماساژ به داخل خانه‌ها و شرکت‌هاست و این می‌تواند وجهه متفاوتی داشته باشد، من معتقدم اسم ماساژ که بیاید فکرها می‌روند سمت تایلند، مالزی و اندونزی و کشورهای جنوب شرق آسیا، و در صورتی که با آن‌ها برخورد نشود عاقبت ما رفتن به این سمت است»!
طی چند روز گذشته کاربران و گردانندگان سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی با چشمانی گریان و لبهایی خندان با به اشتراک گذاشتن و مقایسه تصاویری از اپیلاسیون و ماساژ به روشنگری پرداختند تا مفهوم اپیلاسیون را برای آقایان چماقدار توضیح دهند.
در این میان از موارد دیگری صحبت شد، از ممنوعیتِ تاتو در استخرهای زنانه به بهانه‌ی بیماری‌زا بودن، در حالی که ابروهای بسیاری از بانوان تاتو شده است ولی تاتوی ابرو مانع ورود به استخر نمی‌شود. زنان از ممنوع بودن مایوهای دو تکه در استخرهای زنانه گفتند، قانونی که توسط آقایان بخشنامه نویس برای داخلِ استخرهای زنانه تصویب شده است. برخی از مردم احادیثی درباره مستحب بودنِ زدودن موهای زائد بدن به اشتراک گذاشتند و برخی دیگر به رساله‌ی آیت اله خمینی استناد کردند که به این کار توصیه کرده بود. برخی یادآوری کردند که تا چند دهه پیش، در حمام‌های عمومی ازاله‌ی مو، بخشی از روندِ استحمام به حساب می‌آمده است.

ولی امروز چه اتفاقی افتاد؟ سایت قزوین خبر می‌نویسد: «پلمب آرایشگاه‌های متخلف در حال انجام است» و از پلمب شدن دو سری آرایشگاه در یک اقدام خبر می‌دهد: اول، «بسته شدن آرایشگاه‌ها به حکمِ این جمعِ دلواپس» که نامِ خود را سازمان مردم نهاد گذاشته اند-ولی تهدید به برخورد می‌کنند، و دوم، بسته شدنِ آرایشگاه‌هایی که مجوز فعالیت و کسب درآمد نداشته‌اند. این گونه است که با مخلوط کردنِ یک واکنش ضد قانون (بسته شدن به خاطر اپیلاسیون) با واکنشی قانونی (بسته شدن به خاطر عدم پرداخت مالیات) تلاش می‌شود به یک اقدام غیر قانونی، وِجهه‌ی قانونی بخشیده شود.

هر چه سایزِ دولت و دایره فعالیت‌های یک حکومت بزرگ‌تر باشد، احتمال چنین اقدامِ سفسطه آلودی بیشتر است.

کارگاه آموزشی شهروندیار