زندگی با افسردگی شبیه چیست؟/ فیلمی کوتاه

مهر ۱۶ام, ۱۳۹۴

[KGVID]http://shahrvand-yar.com/m/wp-content/uploads/2015/10/12130790_961645317224822_1623693863_n.mp4[/KGVID]

در این ویدیو، افسردگی شبیه «همراهی همیشگی» است که فرد افسرده را هرگز رها نمی‌کند. فرد افسرده، مدام در سایه‌ی او قرار دارد.

سایت بازفید به مناسبت هفته‌ی آگاهی رسانی درباره‌ی سلامت روانی که در برخی کشورها از دوم تا دهم اکتبر است، این ویدیو را تدارک دیده.

در ایران، بر اساس برخی آمار، حدود ۴۵ تا ۶۰% مردم ایران افسرده‌اند و برخی دیگر نیز با علائم خفیف‌تر افسردگی و استرس مداوم منجر در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند. دلایلی چون زندگی در شرایط ناخواسته و بدون راه حل، زندگی در شرایط دوگانه (تضاد ارزش‌ها و شیوه‌ی زندگی شخصی با ارزش‌هایی که به آن‌ها دیکته می‌شود و مجبور به رعایت آن‌اند)، و همچنین دلایل اقتصادی چون شیوع فقر در میان اقشار متوسط و پایین آمدن کیفیت زندگی از جمله عواملی است که برخی از کارشناسان اعلام می‌کنند. ممنوعیت بسیاری از انواع شادی جمعی و استرس‌زا بودن آن یکی از عواملی است که ایران را جزو افسرده‌ترین کشورهای دنیا، در ردیف کشورهای جنگ‌زده و بحرانی چون عراق قرار داده است.

(آمار رسمی داخلی نرخ افسردگی را در ایران حدود ۲۰ تا ۲۵% یعنی یک چهارم جمعیت داخل ایران اعلام کرده‌اند.)

نکته‌ی مهم این که دلیل افسردگی هر چه که باشد، بیماری افسردگی- درست مثل یک بیماری جسمی- نیاز به درمان تخصصی و مراجعه به پرشک مخصوص به خود را دارد. نسخه‌های خانگی، پیشنهادها و راهکارهای مثبت‌اندیشی ممکن است به آن دامن بزند.