اسحاق رابین پنجمین رییس جمهور اسراییل، خائن به اسراییل یا شجاع و صلح طلب؟

آذر ۲۳ام, ۱۳۹۴

Israeli Minister of Defense Yitzhak Rabin arrives in the United States.

تصویری از اسحاق رابین

 

اسحاق رابین برنده‌ی جایز صلح نوبل، سیاست‌مداری بود که در داخل جامعه اسراییل، بسیاری وی را به عنوان یک «قهرمان صلح» برای نقشی که در انعقاد پیمان صلح با فلسطینیان داشت و گروه‌های تندروی اسراییلی وی را با عنوان «خائن» به آرمان «اسراییل بزرگ» معرفی می‌کردند. اما در جامعه بین‌المللی از وی به عنوان فردی شجاع و طرفدار صلح جامع با فلسطینیان یاد می‌شد.اسحاق رابین در سال ۱۹۲۲ در اورشلیمِ ( بیت‌المقدس) تحت حاکمیت بریتانیا به دنیا آمد و در مدرسه کشاورزی تحصیلات خود را به پایان رساند.
رابین در سال ۱۹۴۱ و در حالی که تنها ۱۹ ساله بود، به یک گروه شبه نظامی بنام هاگانا پیوست و تنها شش سال بعد و به واسطه موفقییت‌ها و شجاعت های فراوان، به فرماندهی این گروه شبه نظامی رسید. وی پس از تشکیل نیروهای دفاعی اسراییل به ارتش پیوست و در حالی که تنها ۳۲ سال داشت به درجه سرلشگری نایل آمد و در ۴۰ سالگی و با درجه سپهبدی فرمانده کل ارتش اسراییل شد.
در سال ۱۹۶۷ او در این مقام بود که فرماندهی جنگ شش روزه اعراب و اسراییل(در این جنگ، اسرائیل بخش‌هایی از مصر، سوریه و لبنان را اشغال کرد) را در کنار ژنرال موشه دایان، وزیر دفاع وقت بر عهده داشت.
وی سرانجام پس از ۲۶ سال و در سال۱۹۶۸ از ارتش بیرون آمد و ردای سیاست به تن کرد.
اسحاق رابین که از اعضای پر نفوذ «حزب اتحاد» بود، در اولین منسب غیر نظامی‌اش به عنوان سفیر اسراییل در ایالات متحده آمریکا برگزیده شد و تا سال ۱۹۷۳ در این سمت بود. وی پس از بازگشت به اسراییل به کنست (پارلمان اسراییل) راه یافت و مقام وزارت کار دولت «گلدا مایر» را در اختیار گرفت. پس از یکسال، زمانی که گلدا مایر از نخست وزیری کناره گیری کرد، اسحاق رابین به عنوان « پنجمین رییس جمهور اسراییل» قدرت را در دست گرفت. او از سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۷ زمانی که اولین دوره نخست‌وزیری خود را طی می‌کرد، با قدرت گرفتن گروه‌های راستگرای مخالف حزب کارگر مواجه شد. قدرت سیاسی اسحاق رابین رفته رفته رو به افول می‌گذاشت و نهایتاً به دلیل افشای جزئیات حساب بانکی همسرش در یکی از بانک‌های آمریکایی از سمت خود استعفا داد.
اما این پایان کار رابین در سیاست نبود، او که به واسطه شکست اعراب در زمان فرماندهی‌‌اش بر ارتش اسراییل محبوبیت زیادی را بین مردم اسراییل داشت، پس تحولات مثبت حزب میانه‌ روی کارگر و پیروزی این حزب در انتخابات عمومی اسراییل در سال ۱۹۹۲ بار دیگربه نخست وزیری برگزیده شد.
تلاش برای صلح و دریافت جایزه صلح نوبل
دولتی که رابین تشکیل داد، محتاطانه به سمت صلح پیش می‌رفت، در همین دوره بود که پیمان صلح با اردن را به امضاء رساند و اسراییل روابطش را با کشورهای عربی دیگری به جز مصر عادی کرد. . در سال ۱۹۹۳ مذاکراتی بین سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) و دولت وقت اسرائیل در اسلو، پایتخت نروژ، آغاز شد که در نهایت در ۱۹۹۵ به نتیجه رسید و طرفین قراردادی را امضا کردند و اسحاق رابین و یاسر عرفات با هم دست دادند.
این قرارداد (پیمان اسلو)، عنوان صلح در برابر زمین به خود گرفت. طبق آن حق خودگردانی فلسطینان در نوار غزه و کرانه باختری از سوی دولت اسراییل به رسمیت شناخته می شد. یاسر عرفات (رهبر وقت فلسطینیان)، اسحاق رابین و شیمون پرز (وزیر امور خارجه وقت اسراییل) به خاطر تلاش برای به دستیابی قرارداد اسلو، جایزه نوبل صلح را در سال ۱۹۹۴ به خود اختصاص دادند.
ترور اسحاق رابین
رابین در سال ۱۹۹۴ در برابر کنگره آمریکا در توصیف تغییر مسیر خود از نظامی‌گری به مذاکره برای برقراری صلح گفت: « در کسوت ژنرال نیروهای ارتشی را به سمت آتش و سربازان را به سوی مرگ فرستادم. اما امروز می‌گویم: ما به جنگی می‌رویم که تلفات، زخمی، خون و مصیبت ندارد. این تنها جنگی است که شرکت در آن رضایت‌بخش است، مبارزه برای صلح است.»
افراطی‌های اسراییلی و به خصوص گروه‌های تند‌رویی مانند “ایال” با این حرف‌ها و تلاش‌های رابین برای صلح با اعراب مخالف بودند و او را خائن به وطن می‌دانستند.
سرانجام در تاریخ ۴ نوامبر ۱۹۹۵، در حالی که اسحاق رابین در تجمع بزرگی برای حمایت از صلح در میدان تل آویو شرکت کرده بود؛ با سه گلوله «ایگال عمیر» از پای درآمد. ایگال عمیرهیچ‌گاه از عمل خود احساس پشیمانی نکرد و در دادگاه اعلام کرد: «رابین می‌خواست کشور ما را به اعراب بدهد». او هدفش از ترور را متوقف کردن روند صلح با فلسطینیان اعلام کرد.
جامعه اسرائیل با شنیدن خبر مرگ اسحاق رابین به شدت متأثر شد، بطوری که صدها هزار اسرائیلی با تجمع در مقابل مکانی که اسحاق رابین در آنجا به قتل رسید گردآمدند و با روشن کردن شمع و خواندن اشعار صلح به سوگواری وی مشغول شدند. دولت اسراییل نام میدانی را که اسحاق رابین در آنجا ترور شد را به میدان رابین تغییر داد و در همان محل بنای یادبودی را نیز در همان محل ساخت.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=MvqpoFjIdlA[/youtube]

فیلم ترور اسحاق رابین