به بهانه سالروز تولد جرج واشنگتن سمبل ایالات متحده آمریکا

اسفند ۳ام, ۱۳۹۴

تصویری از جرج واشنگتن اولین رییس جمهور آمریکا

جرج واشنگتن در بیست و دوم فوریه ۱۷۳۲ در ویرجینیا متولد شد، از آنجا که پدرش از “ملاکین” بنام ویرجینیا بود، اخلاق و رفتار نجیب زاده ها را نزد پدر آموخت. جرج جوان به هنرهای نظامی بسیارعلاقه مند بود و این گرایش سبب شد تا در ۲۲سالگی با درجه سرهنگ دومی به جلگه نظامیان وارد شود.
جرج واشنگتن که بعد از ازدواج با «مارتا داندریج کوستیس» ثروتنمد، نفوذ بیشتری بین اهالی و ملاکین ویرجینیا پیدا کرده بود، همواره به قوانین و بازرگانان بریتانیایی معترض بود و آنها را مخلِ امور میدانست.
ماه مه سال ۱۷۷۵ دومین کنگره کانتینانتال در فیلادلفیا تشکیل شد، در این جلسه جرج واشنگتن که یکی از اعضای هیات نمایندگی ویرجینیا بود به عنوان فرمانده ارتش استقلال طلبان آمریکا بر گزیده شد. جرج واشنگتن در ژوئیه سال ۱۷۷۵ و در کمبریج ماساچوست فرماندهی ارتشی آموزش ندیده را در جنگی طاقت فرسا برعهده گرفت که ۶ سال طول کشید.
بعد از این جنگ طاقت فرسا، این روش را مناسب مقابله با بریتانیایی ها ندید و در نامه ای به کنگره نوشت: «در هر شرایطی از یک عملیات عمده نظامی باید اجتناب کنیم، نباید به هیچ عنوان ریسک کنیم مگر آنکه ضرورتی پیش آید». در نبردهای بعدی واشنگتن اندکی عقب نشینی می‌کرد و بعد زمانی که انتظارش نمی‌رفت ناگهان حمله می‌کرد.
ریاست جمهوری
جرج واشنگتن که قوانین کنفدراسیون را ناقص و ناکار آمد می دید در جهت اصلاح آن قدمهای بزرگی برداشت. درهمین راستا و به همت او جلسه ای برای تشکیل کنوانسیون قانون اساسی در فیلادلفیا برگزارشد.
زمانی که قانون اساسی جدید آمریکا در فیلا دلفیا تصویب شد، کالج انتخاباتی (الکترال کالج) در رای گیری غیر علنی جرج واشنگتن ۵۱ساله را به عنوان نخستین رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا برگزید. در آن زمان جمعیت ایالات متحده آمریکا سه میلیون و ۹۲۹ هزار و ۲۱۴ نفر بود. سی ام آوریل سال ۱۷۸۹، جرج واشنگتن، در حالیکه بر بالکنِ عمارت فدرال هال در خیابان وال استریت نیویورک ایستاده بود به عنوان نخستین رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا سوگند یاد کرد.
جرج واشنگتن از ابتدا مراقب بود تا در روابط کاری با کنگره بنای درستی گذاشته شود، او به قدرت سیاستگذاری که قانون اساسی به کنگره داده بود اعتراضی نکرد اما تصمیم گیری در مورد سیاست خارجی بطور کلی در اختیار ریاست جمهوری قرار گرفت. زمانی که انقلاب فرانسه منجر به جنگی بزرگ میان فرانسه و انگلستان شد، واشنگتن موضع بی طرفانه گرفت و اصرار داشت تا وقتی که آمریکا قویتر شود باید موضع بی طرف داشته باشد.
زمانی که نخستین دور ریاست جمهوری واشنگتن رو به پایان بود دو حزب سیاسی در حال شکل گرفتن بودند، او هرگز به طور رسمی به فدرالیست‌ها نپیوست اما از برنامه‌های آنان حمایت می‌کرد و الهام بخش آنان بود. نخستین رئیس جمهوری آمریکا در سال ۱۷۹۳ برای بار دوم به اتفاق آراء به ریاست جمهوری انتخاب شد.
در پایان دوره دودم ریاست جمهوری اش در سال ۱۷۹۷ با اینکه همچنان محبوب بود از قدرت کناره گیری کرد و در انتخابات سوم شرکت نکرد و سنتی به یادگار گذاشت. بعدها در ۱۹۵۱، کنکره آمریکا با تصویب متمم ۲۲ قانون اساسی، دوره ریاست جمهوری را به دو دوره کامل یا حد اکثر ۱۰ سال محدود کرد و به سنت جرج واشنگتن جامه قانون پوشاند.
واشنگتن در دوره زمامداریش نیروی دریایی، وزارت امور خارجه، و دیوان عالی کشور آمریکا را بنیان گذاشت و دلار را پول رسمی کشور کرد. او با پیوستن به ایالات و همکاری با آنها، دولت فدرال آمریکا را بنیاد نهاد.
نخستین رئیس جمهوری آمریکا باور ژرف و عمیق به مفهوم آزادی مذهب و یا آزادی وجدان داشت.
واشنگتن در بیشتر جنگها بازنده بود، اما رهبری او استقلال آمریکا را تضمین کرد و به همین دلیل برخی می خواستند او پادشاه کشور تازه بنیاد شود، اما او امتناع ورزید، و خواستار یک کشور متحد، دموکراتیک، آزاد با یک نظام جمهوری شد.
شجاعت واشنگتن در پذیرش رهبری کشور پس از جنگ های استقلال ضرب المثل است. او می دانست که عملکردش در مقام ریاست جمهوری پیشینه و مدلی خواهد شد برای جانشینانش، به همین دلیل وظایفش را بسیار جدی می گرفت. او تلاش کرد با سیاستها و رهبری اش سابقه ای برای جانشینانش و دیگرانی که خواهان آمریکای بهتری هستند، بر جای گذارد.
پس از بازنشستگی از قدرت واشنگتن به مزرعه خود بازگشت و سه سال پایانی عمرش را در مزرعه اش گذراند و سرانجام در یازدهم دسمابر ۱۷۹۹ از عفونت گلو درگذشت. نه تنها آمریکا برای فقدان واشنگتن ماهها عزادار بود، بلکه ناپلئون بناپارت هم ۱۰ روز در فرانسه عزای عمومی اعلام کرد.
بسیاری باور دارند بدون واشنگتن ایالات متحده نمی توانست دست کم در صورت کنونی آن وجود داشته باشد.