روز زبان مادری / کاری از بهنام محمدی
شنبه, ۲ام اسفند, ۱۳۹۳ / Saturday 21 February 2015

کاری از بهنام محمدی – ویژه شهروندیار

10958691_840302169359138_7023390954316226553_o

 

روز ۲۱ فوریه از طرف یونسکو به عنوان روز جهانی زبان مادری نامگذاری شده‌است.

زبان ها ابزار بیان و انتقال اندیشه و عامل ارتباط انسان ها بوده و چون حلقه های زنجیر باعث وصل شدنِ گذشته، حال و آینده هستند. از طریق زبان است که آداب و رسوم، ارزش ها و ضد ارزش ها و روش های زندگی با توجه به شرایط فرهنگی هر منطقه ی جغرافیایی به تناسب و به تدریج از نسلی به نسل دیگر آموخته می شود. زبان مادری نخستین زبانی است که نوزاد از بدو تولد با آن سروکار دارد و آن را می آموزد؛ به همین دلیل است که عنوان «زبان مادری» به خود گرفته است!
هم اکنون در جهان بیش از ۶۰۰۰ گونه ی زبانی مختلف وجود دارد که این زبان‌ها در درازای تاریخ و در جغرافیائی خاص بوجود آمده اند. بسیاری از این زبان ها در خطر نابودی هستند.آیا شایسته نیست زبانها، که میراث بشری و حاوی و حامل مجموعه‌ای از ارزشها و نگرشهای انسانها در طول تاریخ هستند، مورد حفاظت قرار گیرند؟! آیا ارزش یک زبان باستانی به اندازه ی یک بنای باستانی نیست؟!

در اصل ۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی آمده است: ” زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران، فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد. ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.»

اما این اصل ۳۶ سال است که فقط در همین حدِ نگاشته شدن و تصویب مانده است! براستی چرا؟!