نگاه انسانی به نیکوکاری؛ نگاه مِلیندا و بیل گیتس از ماکروسافت
سه شنبه, ۳۰ام اردیبهشت, ۱۳۹۴ / Wednesday 20 May 2015

در تاریخ می خوانیم که فلان رهبر مذهبی شبانه با نان و خرما به در خانه‌ی نیازمندان می‌رفت تا شکم‌شان را سیر کند، یا فلان رهبر دینیِ دیگر با معجزه ی خود چند هزار نفر را سیر کرده بود.
در همیشه‌ی تاریخ نیازمندان به خاطر نیازمند بودن با هم شبیه بوده‌اند ولی انسان های خَیِر با هم تفاوت داشته‌اند. نوع نگاه به کار خیر، هدف از کار خیر، تشخیص این که نیازمند کیست، و عمق و سطح کمک و یاری از جمله تفاوت‌های نیکوکاران است.
مِلیندا و بیل گیتس، زوجی هستند که امیدوارند در طول عمرشان، از طریق موسسه‌ی خیریه‌ی خود به مردم کمک کنند. براورد آن‌ها برای رفع نیازهای اولیه و توانمندسازی و کارهای بشردوستانه چیزی در اندازه ۱۰۰ میلیارد دلار است.
ایده ی تشکیل بنیاد خیریه چند ماه قبل از مرگِ مادر بیل گیتس در سال ۱۹۹۳ به علت سرطان سینه، به ذهن‌شان خطور کرد: در ابتدا آنها قصد داشتند که کلاس‌های درس را مجهز به لپ تاپ کنند اما به زودی دریافتند که کارهای به مراتب مهمتری هم وجود دارد، ملیندا در صفحه اول روزنامه نیویورک تایمز مطلب تکان دهنده‌ای خواند مبنی بر اینکه بچه‌های کشورهای در حال توسعه به خاطر ابتلا به بیماری‌هایی می‌میرند که مردم آمریکا نام آنها را هم نشنیده‌اند، ‌بیماری‌هایی مثل مالاریا و سل که در آمریکا شیوع ندارند، تنها ابتلا به  بیماری روتاویروس سالانه ۵۰۰ هزار کودک را از پای درمی‌آورد.

بزرگترین خیرین تاریخ بشریت

بیل گیتس بنیانگذار و مدیرعامل سابق مایکروسافت – غول نرم افزاری جهان – را همه می شناسیم. اما ملیندا ، همسر بیل گیتس کیست؟
سال‌ها قبل از اینکه ملیندا فرنچ، با بیل گیتس ملاقات کند و با او ازدواج کند، عاشق بود، عاشق یک کامپیوتر مک! ملیندا در یک خانواده سخت‌کوش از طبقه متوسطِ اجتماع، در دالاسِ آمریکا به دنیا آمد، ولی اکنون با ثروتمندترین مرد جهان و در یک کاخ بزرگ با فناوری بالا در ساحل دریاچه ی واشنگتن زندگی می‌کند. او یکی از رؤسای “بنیاد خیره بیل و ملیندا” است که ده ها میلیارد دلار دارایی دارد.
ملیندای ۵۱ ساله تمایلی به خودنمایی و ظاهر شدن در دیدگان عمومی و رسانه‌ها ندارد. او و شوهرش که از او ۹ سال بزرگ‌تر است، دو دختر و یک پسر دارند. ملیندا در بعضی از پروژه‌های مایکروسافت کارمدیریتی کرده است، اما عمده شهرتش را مدیون بنیاد خیریه موسوم به «بیل اند ملیندا» است. وی در سال ۲۰۱۲ چهارمین زن قدرتمند جهان شناخته شد و در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ سومین زن قدرتمند جهان. قدرت او در چیست؟ آیا او رهبر سیاسی ست؟ یا رهبر دینی ست؟ قدرت او تنها در تاثیرگذاری اش برای زندگی بهتر انسان هاست. دوستان این زوج گفته‌اند که ملیندا به گیتس کمک کرده است که صبورتر، مهربان‌تر و برون‌گراتر شود، او نسبت به بیل، فهم بهتری از مردم دارد و از بینش خود برای کمک به شوهرش استفاده می‌کند.
بیل و ملیندا گیتس با وجود در اختیار داشتن مبلغ کلانی پول برای صرف درکارهای بشردوستانه، این ویژگی را دارند که این پول را درست و عاقلانه و با بیشترین سطح یاری رسانی خرج می‌کنند. آنها از خودشان می‌پرسند که کدام مشکل, بیشتر مردم دنیا را آزار می‌دهد؟ تا پولشان را در راه مبارزه با آن مشکل خرج کنند. یعنی به جای اینکه تنها شکم های گرسنه‌ی آن‌ها را سیر کنند، سلامت و تندرستی آنها ، همچنین آموزش آنها را هم با دقت و توجه بسیار در برنامه های خود دارند و پول خود را فارغ از این‌که آن نیازمندان چه دین، باور، نژاد و زبانی دارند، خرج می کنند.

آماری از موسسه ی خیریه گیتس

مهم‌تر از اینها شرکت‌های بزرگ و دولت‌ها,  از جمله ۱۷ کشور و نیز اتحادیه اروپا و افراد ثروتمند را تشویق و ترغیب کرده‌اند که در این امور با “بنیاد خیریه‌ی بیل و ملیندا گیتس” هم‌کاری و هم‌یاری کنند. بنیاد با همیاری این گروه ، ۱۳۸ میلیون کودک را در ۷۰ کشور بسیار فقیر جهان تحت پوشش واکسیناسیون تب زرد، هپاتیت و کزاز قرار داده است. این بنیاد پول زیادی را صرف خرید پشه‌بندهای آغشته به حشره‌کش، کاندوم و آنتی‌بیوتیک می‌کند. آنها به افراد بسیار فقیر برای راه انداختن تجارت‌های کوچک و کشاورزی کمک می‌کنند. ده سال قبل بیل و ملیندا با هم به کنیا رفتند تا یک جنبش سبز در آنجا راه بیندازند و ۱۵۰ میلیون دلار صرف افزایش زمین‌های حاصل‌خیز آفریقا کنند.

بنیاد آنها یک انستیتوی پژوهشی بسیار مجهز تاسیس کرده‌ است و بسیاری از نخبه های پزشکی را به‌کار گرفته اند تا بدون هیچ نگرانی ای از نظر بودجه‌های تحقیقاتی، در خصوص بیماری های لاعلاج بشری تحقیق کنند و راه درمان این بیماری ها را کشف کنند، تا مشکل هر انسانی چه در این زمانه و چه در آینده در خصوص آن بیماری ها برطرف شود.
بیل گیتس در سال گذشته(۲۰۱۴) با ثروتی ۸۰ میلیارد دلاری برای پانزدهمین بار در ۲۰ سال گذشته ، به عنوان ثروتمندترین مرد جهان شناخته شد. بیل و ملیندا تصمیم دارند ۹۵ درصد ثروت خود را در زمان حیاتشان صرف کارهای خیرخواهانه کنند و هنوز تصمیم نگرفته‌اند، چه‌قدر پول برای فرزندانشان باقی بگذارند، آنها در این مورد فلسفه ی جالبی دارند: ” یک فرد ثروتمند باید برای فرزندانش آنقدر پول بگذارد که آنها بتواند هر کاری بکنند، ولی این پول نباید آنقدر زیاد باشد که آنها هیچ کاری نکنند! ”
روزگاری سیر کردن شکم گرسنگان یک ارزش بود، اما امروزه علاوه بر تامین نیازهای اولیه، توانمند سازی نیازمندان بدون هیچ پیشداوری و قضاوتی، ارزشی والا برای بشریت است که به‌وسیله ی افرادی چون بیل و ملیندا در حال تحقق است. ب-م

کارگاه آموزشی شهروندیار