دوشنبه, ۳ام اسفند, ۱۳۹۴ / Monday 22 February 2016

تصویری از جرج واشنگتن اولین رییس جمهور آمریکا

جرج واشنگتن در بیست و دوم فوریه ۱۷۳۲ در ویرجینیا متولد شد، از آنجا که پدرش از “ملاکین” بنام ویرجینیا بود، اخلاق و رفتار نجیب زاده ها را نزد پدر آموخت. جرج جوان به هنرهای نظامی بسیارعلاقه مند بود و این گرایش سبب شد تا در ۲۲سالگی با درجه سرهنگ دومی به جلگه نظامیان وارد شود.
جرج واشنگتن که بعد از ازدواج با «مارتا داندریج کوستیس» ثروتنمد، نفوذ بیشتری بین اهالی و ملاکین ویرجینیا پیدا کرده بود، همواره به قوانین و بازرگانان بریتانیایی معترض بود و آنها را مخلِ امور میدانست.
ماه مه سال ۱۷۷۵ دومین کنگره کانتینانتال در فیلادلفیا تشکیل شد، در این جلسه جرج واشنگتن که یکی از اعضای هیات نمایندگی ویرجینیا بود به عنوان فرمانده ارتش استقلال طلبان آمریکا بر گزیده شد. جرج واشنگتن در ژوئیه سال ۱۷۷۵ و در کمبریج ماساچوست فرماندهی ارتشی آموزش ندیده را در جنگی طاقت فرسا برعهده گرفت که ۶ سال طول کشید.
بعد از این جنگ طاقت فرسا، این روش را مناسب مقابله با بریتانیایی ها ندید و در نامه ای به کنگره نوشت: «در هر شرایطی از یک عملیات عمده نظامی باید اجتناب کنیم، نباید به هیچ عنوان ریسک کنیم مگر آنکه ضرورتی پیش آید». در نبردهای بعدی واشنگتن اندکی عقب نشینی می‌کرد و بعد زمانی که انتظارش نمی‌رفت ناگهان حمله می‌کرد.
ریاست جمهوری
جرج واشنگتن که قوانین کنفدراسیون را ناقص و ناکار آمد می دید در جهت اصلاح آن قدمهای بزرگی برداشت. درهمین راستا و به همت او جلسه ای برای تشکیل کنوانسیون قانون اساسی در فیلادلفیا برگزارشد.
زمانی که قانون اساسی جدید آمریکا در فیلا دلفیا تصویب شد، کالج انتخاباتی (الکترال کالج) در رای گیری غیر علنی جرج واشنگتن ۵۱ساله را به عنوان نخستین رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا برگزید. در آن زمان جمعیت ایالات متحده آمریکا سه میلیون و ۹۲۹ هزار و ۲۱۴ نفر بود. سی ام آوریل سال ۱۷۸۹، جرج واشنگتن، در حالیکه بر بالکنِ عمارت فدرال هال در خیابان وال استریت نیویورک ایستاده بود به عنوان نخستین رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا سوگند یاد کرد.
جرج واشنگتن از ابتدا مراقب بود تا در روابط کاری با کنگره بنای درستی گذاشته شود، او به قدرت سیاستگذاری که قانون اساسی به کنگره داده بود اعتراضی نکرد اما تصمیم گیری در مورد سیاست خارجی بطور کلی در اختیار ریاست جمهوری قرار گرفت. زمانی که انقلاب فرانسه منجر به جنگی بزرگ میان فرانسه و انگلستان شد، واشنگتن موضع بی طرفانه گرفت و اصرار داشت تا وقتی که آمریکا قویتر شود باید موضع بی طرف داشته باشد.
زمانی که نخستین دور ریاست جمهوری واشنگتن رو به پایان بود دو حزب سیاسی در حال شکل گرفتن بودند، او هرگز به طور رسمی به فدرالیست‌ها نپیوست اما از برنامه‌های آنان حمایت می‌کرد و الهام بخش آنان بود. نخستین رئیس جمهوری آمریکا در سال ۱۷۹۳ برای بار دوم به اتفاق آراء به ریاست جمهوری انتخاب شد.
در پایان دوره دودم ریاست جمهوری اش در سال ۱۷۹۷ با اینکه همچنان محبوب بود از قدرت کناره گیری کرد و در انتخابات سوم شرکت نکرد و سنتی به یادگار گذاشت. بعدها در ۱۹۵۱، کنکره آمریکا با تصویب متمم ۲۲ قانون اساسی، دوره ریاست جمهوری را به دو دوره کامل یا حد اکثر ۱۰ سال محدود کرد و به سنت جرج واشنگتن جامه قانون پوشاند.
واشنگتن در دوره زمامداریش نیروی دریایی، وزارت امور خارجه، و دیوان عالی کشور آمریکا را بنیان گذاشت و دلار را پول رسمی کشور کرد. او با پیوستن به ایالات و همکاری با آنها، دولت فدرال آمریکا را بنیاد نهاد.
نخستین رئیس جمهوری آمریکا باور ژرف و عمیق به مفهوم آزادی مذهب و یا آزادی وجدان داشت.
واشنگتن در بیشتر جنگها بازنده بود، اما رهبری او استقلال آمریکا را تضمین کرد و به همین دلیل برخی می خواستند او پادشاه کشور تازه بنیاد شود، اما او امتناع ورزید، و خواستار یک کشور متحد، دموکراتیک، آزاد با یک نظام جمهوری شد.
شجاعت واشنگتن در پذیرش رهبری کشور پس از جنگ های استقلال ضرب المثل است. او می دانست که عملکردش در مقام ریاست جمهوری پیشینه و مدلی خواهد شد برای جانشینانش، به همین دلیل وظایفش را بسیار جدی می گرفت. او تلاش کرد با سیاستها و رهبری اش سابقه ای برای جانشینانش و دیگرانی که خواهان آمریکای بهتری هستند، بر جای گذارد.
پس از بازنشستگی از قدرت واشنگتن به مزرعه خود بازگشت و سه سال پایانی عمرش را در مزرعه اش گذراند و سرانجام در یازدهم دسمابر ۱۷۹۹ از عفونت گلو درگذشت. نه تنها آمریکا برای فقدان واشنگتن ماهها عزادار بود، بلکه ناپلئون بناپارت هم ۱۰ روز در فرانسه عزای عمومی اعلام کرد.
بسیاری باور دارند بدون واشنگتن ایالات متحده نمی توانست دست کم در صورت کنونی آن وجود داشته باشد.

لینک کوتاه: https://shahrvand-yar.com/Qu5OB

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه on "به بهانه سالروز تولد جرج واشنگتن سمبل ایالات متحده"

Notify of
avatar
Sort by:   newest | oldest | most voted
wpDiscuz
مطالب مرتبط:
×
نامه سرگشاده محسن مخملباف به مصطفی تاجزاده: اصلاحات شما باعث بقای استبداد شده
پاسخی به ارعاب نرم آقای تاج‌زاده/ امین قضایی
نامه سرگشاده گروهی از مخالفان حکومت جمهوری اسلامی خطاب به مردم شجاع ایران
خبر ویژه شهروندیار پیروی نگرانی ها پیرامون وضعیت مردم در شهر ایذه
Monday 22 January 2018 / دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۶
پربیننده‌ترین‌ها
از سایتهای دیگر
رادیوفردا
رییس قوه قضاییه از برخورد به گفته او «قاطعانه» با معترضان در ایران خبر داد
علی مطهری نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی می‌گوید انتشار فیلمی از جلسه خبرگان رهبری، مساله مهمی نبود
در سه روز گذشته بیش از ۸۰۰ نفر در خوزستان به دلیل گرد و غبار روانه بیمارستان شدند
نسرین ستوده می‌گوید فردی که به دختر خیابان انقلاب معروف شده، دوباره بازداشت شده است
برادر میرحسین موسوی می‌گوید او سلامت است
رادیوزمانه
داوود رضوی و نجیبه صالح‌زاده به دادگاه احضار شدند
انتخابات پارلمانی عراق در موعد مقرر برگزار خواهد شد
نمایش «روز عقیم» درباره به آتش کشیدن شهرنو تهران توقیف شد
ترکیه ۲۴ نفر را به اتهام مخالفت با حمله نظامی به سوریه بازداشت کرد
دفتر رادیو «صدای عدالت» در ولایت غور افغانستان به آتش کشیده شد
بی‌بی‌سی فارسی
اخراج نماینده‌های عرب پارلمان اسرائیل به دلیل اعتراض به سخنرانی مایک پنس
ظریف سفر به داووس را در 'آخرین لحظات لغو کرده است'
ادامه عملیات ترکیه در شمال غرب سوریه؛ تصرف تعداد زیادی روستا
توصیه رئیس بانک مرکزی: دلار نخرید؛ ارزان می‌شود
لکه نفتی اطراف نفتکش سانچی 'سه برابر شده است'
صدای آمریکا
سفر وزیر خارجه آمریکا به چهار کشور اروپایی؛ ایران محور اصلی مذاکرات است
ديدار معاون رئیس جمهوری ایالات متحده از اسرائيل پس از مصر و اردن
اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانی وزارت نفت؛ متهم سه ساعت بعد از احضار به کانادا گریخت
پایان درگیری در هتل کنتینانتال کابل
معاون رئیس جمهوری آمریکا به اردن سفر کرد؛ دیدار مایک پنس با پادشاه اردن
ایران وایر
جزییات تازه از سرنوشت دختر معترضی که در خیابان انقلاب بازداشت شد
مجمع تشخیص چگونه دکان سیاسی خامنه ای شد؟
حسین درخشان: از همکاری با سپاه تا دعوت به هاروارد
جفتک ارزشی
شهلا شفیق: با دفاع از خشونت نمی‌توان از آزادی دفاع کرد