سه شنبه, ۳ام مرداد, ۱۳۹۶ / Tuesday 25 July 2017

در واپسین روزهای انتخابات ریاست جمهوری و در اوج تبلیغات نامزدهای مختلف، ناگهان اطلاعیه ای از سوی برخی حامیان سگ و گربه در تهران منتشر شد که خبر از یک گردهمایی در آخرینِ روزِ تبلیغاتِ رسمیِ نامزدها داشت. هدف از این گردهمایی رساندن صدای بی صدایان به گوش مسوولین دولتی و درخواست تصویب قانون حمایت از حیوانات اعلام شد.
برخی از فعالان حقوق حیوانات با تعهد به اصول و باورهای این نگرش و نیز، آگاهی کامل از روند تصویب قانون و مشکلاتِ سر راه، نسبت به این اطلاعیه واکنش نشان داده و پرسش های خود را در قالب بیانیه ای مطرح کردند. این فعالان اگرچه با نمایش های قدرت طلبانه ی برخی مدیران پردیسان نشین از شرکت در جلسات تدوین قانون کنار گذاشته شدند ولی نقش تاثیرگذار خود را در طرح انتقادات و ارایه پیشنهادات برای متن پیشنهادی قانون منع حیوان آزاری بر جای گذاشتند. پاسخی که از سوی ستاد صدر و حامیان به این بیانیه داده شد، پاسخی نبود که بتوان آن را در چهارچوب فعالیت های مدنی و حرفه ای و اخلاقی دانست ولی، با این وجود، آن چه مکتوب اعلام شده بود در بصورت عمومی منتشر شد.
گردهمایی با تعداد انگشت شماری از حامیان برگزار شد. سخنرانی هایی نیز توسط برخی متولیان این گردهمایی انجام شد که محتوای آنها عرقِ شرم بر پیشانی فعالانی نشاند که از ابتدا در جریان ماوقع و موانع تدوین قانون بودند! سخنانی بسیار عامیانه از جنس لفاظی که نه تنها پایه ی علمی و آماری نداشتند که حتی روند حرکت طومار را با مشکلات زیادی همراه کرد و برای سرپوش گذاشتن بر همین اشتباهات بود که مهره های بعدی پشت سر هم فروریخت تا از این حرکت، یک بازی نسنجیده و مبتنی بر لجبازی های کودکانه خلق کند. دومینویی که هیچ شکل و حالت خاصی نداشت.
این گردهمایی فرصتی فراهم کرد تا به اسارت گیرندگان سگ ها، پرورش دهندگان و تاجران این عرصه در امر امداد و نجات های غیراصولی، سلفی گیرندگان و غیره تریبونی به دست آورند تا آمارهای غیرواقعی ارایه کنند، از کارهای خود بگویند، پیش کسوتانی را معرفی کنند که سابقه آنها سرشار از جنایت و خیانت به سگ است و تبلیغی باشند برای حمایتی که تمام حوزه های فعال آن مانند امداد و نجات، واگذاری، فرهنگ سازی، برخورد با حیوانات شهری و غیره دارای نابسامانی های عدیده است.
در پایان همین گردهمایی، روی پارچه ای جمله با خطی غیرخوانا و نازیبا نوشته شد و به امضای شرکت کنندگان و تنی چند از بازیگران رسید که بدون شک برای اهدافی دیگر در ستاد انتخاباتی حضور به هم رسانده بودند ولی بخت با حامیان بزرگ حیوانات همراه بود که باز بتوانند عکس بگیرند و کار خود را «موجه» جلوه دهند…
حامیان بزرگ حیوانات تحت تاثیر دو انگیزه ی اصلی به این حرکت ادامه دادند:
١- تشویق هایی که در پشت پرده از سوی افراد دولتی و اعضای ستاد انتخاباتی انجام می شد. افرادی که کوچکترین شناختی نه از فضای حمایت دارند، نه از حیوانات و نه از نگرشی به نام حقوق حیوانات!
٢- واکنش به مخالفت فعالان حقوق حیوانات !!!
با این دو انگیزه، دامنه طومار را به شهرها بسط و گسترش دادند و نمایندگانی انتخاب کردند که نه تنها از فضای حمایت فرسنگ ها دور هستند که از آداب معاشرت بهره ای نبردند و شاید حتی، به یک سگ/گربه حتی دست هم نزدند!!! گروه ها و کانال ها تشکیل دادند. پناهگاه ها و پت شاپ و دامپزشکی و تاجران و دلالانی که از جمله بارزترین ناقضان حقوق حیوانات هستند به این عرصه پیوستند تا شاید بتوانند با افزایش عضو و گروه، برتریِ حرکت و انگیزه های خود را به اثبات برسانند. هرگونه صحبت، مطلب، پرسش و متن با کوچکترین زاویه مخالفت یا در کسری از ثانیه و یا کمتر از یک ربع حذف شدند. خودشیفتگی و خودبزرگ بینی در این گروه ها به منتهی درجه ی خود رسید و حیوانات، با تمام دردها و صداها و ناله های مظلومانه به گوشه ای رانده شدند.
خبر آمد که یکی از متولیان اصلی و “حامیان بزرگ حیوانات” از این مسیر کناره گیری کرده و شخص دیگری را به جای خود برگزیده است.
مذاکرات برخی از متولیان با ما در فضایی همراه با احترام و جدیت اما، ادامه داشت. ولی، گویا سنگِ انگیزه های شخصی بسیار محکم تر از آن بود و هست که میخ آهنی فرو رود در آن!!! یا شاید هم حکایتِ همان سنگی باشد که دیوانه ای در چاه می اندازد و صد عاقل نمی توانند آن را بیرون بیاورند!!!
به نظر می رسد، متولیان طومار با دلخوش کردن خود به صحبت هایی که از سوی برخی افراد دولتی با آنها انجام می شود، نه تنها ناآگاهی خود را به آنها نیز تعمیم می دهند که مقدار و وسعت آن را بیشتر هم می کنند!
طومارهای پارچه ای و مراکز دامپزشکی آماده شدند تا پذیرای امضا باشند. تبلیغاتِ هیجان انگیز هم چیزی کم نگذاشتند تا این حرکت، خیلی مهم جلوه نماید و قلب هر بیننده و رهگذر را جریحه دار کرده و برای نوشتن اسم و فامیل ایجاد انگیزه نماید، درست مانند ازدحامی که در اعیاد برای گرفتن شیرینی و شربت شاهد آن هستیم. تمام اینها در حالی است که در فرآیند معمول حمایت از حیوانات، همین مردم فریاد اعتراض خود در خصوص توجه به حیوانات را اینگونه مطرح می کنند که با وجود این همه کودک و مردم گرسنه و فقیر، عده ای از سر شکم سیری به دنبال غذا دادن و کمک کردن به سگ و گربه هستند!
تبلیغ خوبی هم شد برای دامپزشکانی که تا حالا نامی از آنها نبود ولی به واسطه ی یک عکس و امضاء خود را تبلیغ کردند…
ولی آیا واقعن تعداد امضاها به “سه میلیون” می رسد؟! آیا متولیان طومار به تنها هدفِ ادامه ی این حرکت خواهند رسید؟! آیا آنها قادر خواهند بود طی چند روز سه میلیون امضا جمع کنند تا به افراد دولتی ثابت کنند تعداد حامیان سه میلیون نفر است؟! این ادعای بی اساس که در یکی از سخنرانی های گردهمایی عنوان شد، حکم همان سنگی را دارد که به چاه انداخته شد و صدها عاقل نمی توانند آن را بیرون بیاورند.
آگاه باشیم تا در جایی که اسم حیوانات و به خصوص، حقوق آنها به میان می آید چهار ستون بدنمان بلرزد از اینکه مرتکب کوچکترین خطا و اشتباه شویم. آگاه باشیم و بدانیم که فعالیت در عرصه حقوق بشر و حیوانات نیازمند از خودگذشتگی، ایثار، تواضع، صداقت، راستگویی، پشتکار، دانش، مطالعه و انسانیت است. فعالیت در حیطه ی حیوانات فعالیتی است که در تمام دنیا به صورت داوطلبانه و با عشق انجام می شود. تجمعاتی که برای شناساندن حقوق حیوانات برگزار می شوند همگی نشانه های بارزی از مدنیت و مبارزات مدنی دارند.
فلور خواجوی فعال حقوق حیوانات

لینک کوتاه: https://shahrvand-yar.com/oihWP

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz
مطالب مرتبط:
×
این تصویر یک فیلم آخرالزمانی نیست! اینجا کرمانشاه است…
تسلیت به هم میهنان کرمانشاهی
توفان توییتری در حمایت از رامین حسین‌پناهی
آزار جنسی
Monday 18 December 2017 / دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
پربیننده‌ترین‌ها
از سایتهای دیگر
رادیوفردا
شمار قربانیان حمله انتحاری به کلیسای متدیست‌ در پاکستان افزایش یافت
امانوئل مکرون از حمایت ایران و روسیه از بشار اسد انتقاد کرد
دونالد ترامپ امروز درباره راهبرد امنیتی آمریکا سخنرانی می کند
اردوغان شبه نظامیان کرد سوریه را تهدید به حمله کرد
مالباختگان موسسه‌های مالی مقابل دادستانی تهران دست به تجمع اعتراضی زدند
رادیوزمانه
داعش مسئولیت حمله انتحاری به کلیسای کویته پاکستان را پذیرفت
انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از وضعیت پناهجویان در کاله
واکنش دادستان کل ایران به ضرب‌الاجل ۴۸ ساعته احمدی‌نژاد
حملات هوایی جدید اسرائیل به مواضع حماس در نوار غزه
پخش اعترافات پژوهشگر ایرانی محکوم به اعدام از تلویزیون دولتی ایران
بی‌بی‌سی فارسی
ارگ ریاست جمهوری افغانستان 'استعفای' والی بلخ را تایید کرد
دادستان کل در ایران: برخی مقامات خودشان یا وابستگان‌شان در قاچاق کالا سهیمند
پخش 'اعترافات' پژوهشگر محکوم به اعدام از تلویزیون ایران
برق شلوغ‌ترین فرودگاه جهان بعد از ده ساعت وصل شد
حمله به تاسیسات امنیتی غرب کابل؛ درگیری ادامه دارد
صدای آمریکا
یک زندانی بهایی در یزد با پایان دوران محکومیت از زندان آزاد شد
تشکر تلفنی پوتین از ترامپ به خاطر کمک سیا در کشف توطئه داعش در روسیه
مالباختگان موسسات مالی در تجمع مقابل دادستانی علیه حسن روحانی شعار دادند
حمله هوایی نیروهای تحت رهبری عربستان به یمن موجب مرگ ۱۰ زن شد
تنش در مجلس ایران در پی نطق یک نماینده مجلس درباره شورای نگهبان
ایران وایر
همسر احمدرضا جلالی: اعترافات اجباری طبق سناریو بازجویان بود
طلبه هایی که عضو سازمان سرکوب شدند
گشت سپاه
آیا می شود ورثه باقی مانده از متوفی را قبل از انحصار ورثه مهر و موم کرد ؟
طبیعت پاییزی جنگلهای ارسباران- آذربایجان شرقی