سه شنبه, ۳ام مرداد, ۱۳۹۶ / Tuesday 25 July 2017

در واپسین روزهای انتخابات ریاست جمهوری و در اوج تبلیغات نامزدهای مختلف، ناگهان اطلاعیه ای از سوی برخی حامیان سگ و گربه در تهران منتشر شد که خبر از یک گردهمایی در آخرینِ روزِ تبلیغاتِ رسمیِ نامزدها داشت. هدف از این گردهمایی رساندن صدای بی صدایان به گوش مسوولین دولتی و درخواست تصویب قانون حمایت از حیوانات اعلام شد.
برخی از فعالان حقوق حیوانات با تعهد به اصول و باورهای این نگرش و نیز، آگاهی کامل از روند تصویب قانون و مشکلاتِ سر راه، نسبت به این اطلاعیه واکنش نشان داده و پرسش های خود را در قالب بیانیه ای مطرح کردند. این فعالان اگرچه با نمایش های قدرت طلبانه ی برخی مدیران پردیسان نشین از شرکت در جلسات تدوین قانون کنار گذاشته شدند ولی نقش تاثیرگذار خود را در طرح انتقادات و ارایه پیشنهادات برای متن پیشنهادی قانون منع حیوان آزاری بر جای گذاشتند. پاسخی که از سوی ستاد صدر و حامیان به این بیانیه داده شد، پاسخی نبود که بتوان آن را در چهارچوب فعالیت های مدنی و حرفه ای و اخلاقی دانست ولی، با این وجود، آن چه مکتوب اعلام شده بود در بصورت عمومی منتشر شد.
گردهمایی با تعداد انگشت شماری از حامیان برگزار شد. سخنرانی هایی نیز توسط برخی متولیان این گردهمایی انجام شد که محتوای آنها عرقِ شرم بر پیشانی فعالانی نشاند که از ابتدا در جریان ماوقع و موانع تدوین قانون بودند! سخنانی بسیار عامیانه از جنس لفاظی که نه تنها پایه ی علمی و آماری نداشتند که حتی روند حرکت طومار را با مشکلات زیادی همراه کرد و برای سرپوش گذاشتن بر همین اشتباهات بود که مهره های بعدی پشت سر هم فروریخت تا از این حرکت، یک بازی نسنجیده و مبتنی بر لجبازی های کودکانه خلق کند. دومینویی که هیچ شکل و حالت خاصی نداشت.
این گردهمایی فرصتی فراهم کرد تا به اسارت گیرندگان سگ ها، پرورش دهندگان و تاجران این عرصه در امر امداد و نجات های غیراصولی، سلفی گیرندگان و غیره تریبونی به دست آورند تا آمارهای غیرواقعی ارایه کنند، از کارهای خود بگویند، پیش کسوتانی را معرفی کنند که سابقه آنها سرشار از جنایت و خیانت به سگ است و تبلیغی باشند برای حمایتی که تمام حوزه های فعال آن مانند امداد و نجات، واگذاری، فرهنگ سازی، برخورد با حیوانات شهری و غیره دارای نابسامانی های عدیده است.
در پایان همین گردهمایی، روی پارچه ای جمله با خطی غیرخوانا و نازیبا نوشته شد و به امضای شرکت کنندگان و تنی چند از بازیگران رسید که بدون شک برای اهدافی دیگر در ستاد انتخاباتی حضور به هم رسانده بودند ولی بخت با حامیان بزرگ حیوانات همراه بود که باز بتوانند عکس بگیرند و کار خود را «موجه» جلوه دهند…
حامیان بزرگ حیوانات تحت تاثیر دو انگیزه ی اصلی به این حرکت ادامه دادند:
١- تشویق هایی که در پشت پرده از سوی افراد دولتی و اعضای ستاد انتخاباتی انجام می شد. افرادی که کوچکترین شناختی نه از فضای حمایت دارند، نه از حیوانات و نه از نگرشی به نام حقوق حیوانات!
٢- واکنش به مخالفت فعالان حقوق حیوانات !!!
با این دو انگیزه، دامنه طومار را به شهرها بسط و گسترش دادند و نمایندگانی انتخاب کردند که نه تنها از فضای حمایت فرسنگ ها دور هستند که از آداب معاشرت بهره ای نبردند و شاید حتی، به یک سگ/گربه حتی دست هم نزدند!!! گروه ها و کانال ها تشکیل دادند. پناهگاه ها و پت شاپ و دامپزشکی و تاجران و دلالانی که از جمله بارزترین ناقضان حقوق حیوانات هستند به این عرصه پیوستند تا شاید بتوانند با افزایش عضو و گروه، برتریِ حرکت و انگیزه های خود را به اثبات برسانند. هرگونه صحبت، مطلب، پرسش و متن با کوچکترین زاویه مخالفت یا در کسری از ثانیه و یا کمتر از یک ربع حذف شدند. خودشیفتگی و خودبزرگ بینی در این گروه ها به منتهی درجه ی خود رسید و حیوانات، با تمام دردها و صداها و ناله های مظلومانه به گوشه ای رانده شدند.
خبر آمد که یکی از متولیان اصلی و “حامیان بزرگ حیوانات” از این مسیر کناره گیری کرده و شخص دیگری را به جای خود برگزیده است.
مذاکرات برخی از متولیان با ما در فضایی همراه با احترام و جدیت اما، ادامه داشت. ولی، گویا سنگِ انگیزه های شخصی بسیار محکم تر از آن بود و هست که میخ آهنی فرو رود در آن!!! یا شاید هم حکایتِ همان سنگی باشد که دیوانه ای در چاه می اندازد و صد عاقل نمی توانند آن را بیرون بیاورند!!!
به نظر می رسد، متولیان طومار با دلخوش کردن خود به صحبت هایی که از سوی برخی افراد دولتی با آنها انجام می شود، نه تنها ناآگاهی خود را به آنها نیز تعمیم می دهند که مقدار و وسعت آن را بیشتر هم می کنند!
طومارهای پارچه ای و مراکز دامپزشکی آماده شدند تا پذیرای امضا باشند. تبلیغاتِ هیجان انگیز هم چیزی کم نگذاشتند تا این حرکت، خیلی مهم جلوه نماید و قلب هر بیننده و رهگذر را جریحه دار کرده و برای نوشتن اسم و فامیل ایجاد انگیزه نماید، درست مانند ازدحامی که در اعیاد برای گرفتن شیرینی و شربت شاهد آن هستیم. تمام اینها در حالی است که در فرآیند معمول حمایت از حیوانات، همین مردم فریاد اعتراض خود در خصوص توجه به حیوانات را اینگونه مطرح می کنند که با وجود این همه کودک و مردم گرسنه و فقیر، عده ای از سر شکم سیری به دنبال غذا دادن و کمک کردن به سگ و گربه هستند!
تبلیغ خوبی هم شد برای دامپزشکانی که تا حالا نامی از آنها نبود ولی به واسطه ی یک عکس و امضاء خود را تبلیغ کردند…
ولی آیا واقعن تعداد امضاها به “سه میلیون” می رسد؟! آیا متولیان طومار به تنها هدفِ ادامه ی این حرکت خواهند رسید؟! آیا آنها قادر خواهند بود طی چند روز سه میلیون امضا جمع کنند تا به افراد دولتی ثابت کنند تعداد حامیان سه میلیون نفر است؟! این ادعای بی اساس که در یکی از سخنرانی های گردهمایی عنوان شد، حکم همان سنگی را دارد که به چاه انداخته شد و صدها عاقل نمی توانند آن را بیرون بیاورند.
آگاه باشیم تا در جایی که اسم حیوانات و به خصوص، حقوق آنها به میان می آید چهار ستون بدنمان بلرزد از اینکه مرتکب کوچکترین خطا و اشتباه شویم. آگاه باشیم و بدانیم که فعالیت در عرصه حقوق بشر و حیوانات نیازمند از خودگذشتگی، ایثار، تواضع، صداقت، راستگویی، پشتکار، دانش، مطالعه و انسانیت است. فعالیت در حیطه ی حیوانات فعالیتی است که در تمام دنیا به صورت داوطلبانه و با عشق انجام می شود. تجمعاتی که برای شناساندن حقوق حیوانات برگزار می شوند همگی نشانه های بارزی از مدنیت و مبارزات مدنی دارند.
فلور خواجوی فعال حقوق حیوانات

لینک کوتاه: https://shahrvand-yar.com/oihWP

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz
مطالب مرتبط:
×
سوال پدر بنیتا: چرا با یک فیش حقوقی اجازه دادند فردی که ۱۳۰ فقره دزدی داشته است،‌ آزاد شود؟
یادمان نرود فرزندان و خانواده قاتل آتنا خودشان قربانی هستند!
کولبر اهل پیرانشهر که در کودکی در اثر انفجار مین هر دو پایش را از دست داده
نماینده سیستان و بلوچستان در مجلس: بیکاری در سطح استان باعث شده همه «سوخت‌بر» شوند
Thursday 19 October 2017 / پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶
پربیننده‌ترین‌ها
از سایتهای دیگر
رادیوفردا
تظاهرات ضد فساد اداری در مقابل پارلمان اوکراین در کی یف با دخالت پلیس روبرو شد
شمار تلفات جانی آتش سوزی شمال کالیفرنیا به چهل و دو تن افزایش یافت
دولت اسپانیا اعلام کرد، تا موضوع اعلام استقلال حل نشود خودمختاری منطقه کاتالونیا را تعلیق می کند
برگزاری انتخابات پارلمانی در اقلیم کردستان عراق به بعد موکول شد
با حضور نیروهای امنیتی، محمد خاتمی اجازه نیافت از منزل خود خارج شود
رادیوزمانه
آمار جدید درباره تفاوت زندگی مردان و زنان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا
بدهی ۶۵۰ میلیارد تومانی ایرلاین‌ها به دولت
احتمال دارد قاتل ستایش قریشی فردا، پنج‌شنبه ۲۷ مهر اعدام شود
برخی رسانه‌های کرد: تصویر خامنه‌ای در استانداری کرکوک نصب شده
رئیس سازمان محیط زیست: آب دریاچه ارومیه کاهش یافته
بی‌بی‌سی فارسی
ممانعت نیروهای امنیتی از خروج محمد خاتمی از منزل
یک دادگاه دیگر هم علیه فرمان تازه مهاجرتی ترامپ رای داد
سازمان ملل می گوید آماده ورود به رقه است
یک چهره مشهور تلویزیونی در روسیه نامزد انتخابات می شود
نظرسنجی: ۷۵ درصد آمریکایی ها از برجام حمایت می کنند
صدای آمریکا
ماموران امنیتی ایران از خروج محمد خاتمی از منزل جلوگیری کردند
وزیر خارجه آمریکا: ارتش میانمار مسئول خشونت علیه مسلمانان روهینگیا است
مدیر توتال فرانسه: تصمیم کنگره آمریکا درباره برجام می‌تواند مثبت باشد
دومین قاضی هم حکم تعلیق موقت فرمان مسافرتی پرزیدنت ترامپ را داد
عراق از بازگشت نیروهای پیشمرگه به مرز ۲۰۱۴ اقلیم کردستان خبر داد
ایران وایر
پشت پرده قرارداد میلیاردی دو شرکت نوپای ایرانی و نروژی
خانواده رامین حسین پناهی نگران اعدام مخفیانه فرزندشان هستند
آينده برجام و تحریم‌های ضدتروریستی علیه سپاه
#من_هم_یک_گرگ ام
نظر لاریجانی در مورد سپنتا نیکنام و عضویتش در شورای شهر یزد