یکشنبه, ۱۲ام آذر, ۱۳۹۶ / Sunday 03 December 2017

تاج اصفهانی مردی که محمد‌رضا شجریان در وصفش می‌گوید: شادروان تاج مردی بود سلیم النفس و با مناعت طبع هرگز در طول مدت زندگی اش به خاطر مال دنیا و مسائل مادی به کسی کرنش نکرد و به این خاطر مدح کسی را نگفت و از همه تعریف و تمجید می کرد و همه را با نام خیر یاد می کرد، شاید کسی به خاطر نداشته باشد که او حتی یک بار از کسی گلایه کند و یا از کسی بد بگوید او حتی اگر از کسی رنجشی می دید و خاطرش آزرده می شد، این رنج و آزردگی را با سکوت بزرگوارانه ای تحمل می کرد. تاج از استادانش با احترام فراوانی یاد می کرد. با دوستانش با مهربانی و عطوفت رفتار می کرد و حتی تا آخرین روز های عمرش به اغلب دوستانش سرکشی و احوال پرسی می کرد.
جلال‌الدین تاج اصفهانی در سال ۱۲۸۲ در اصفهان متولد شد. پدرش شیخ اسماعیل معروف به تاج‌الواعظین بود که تا حدی با دستگاه‌هایموسیقی سنتی ایرانی آشنایی داشت. تاج در ده سالگی نزد پدر و استادانی چون سید عبدالرحیم اصفهانی، نایب اسدالله، میرزاحسین ساعت ساز(خضوعی)، میرزا حسین عندلیب، حبیب شاطرحاجیبه دانش اندوزی پرداخت. او همیشه از اساتیدش به نیکی یاد می‌کرد و در مورد “سید عبدالرحیم اصفهانی” می گفت: صوت داود نبی در حنجره و صدای استاد مرحوم آسید رحیم تجلی میکرد و ممکن نیست کسی دیگر بتواند مانند او به این خوبی بخواند. جز این دو نفر تاج با سعهء صدر ومناعتی که داشت و اصولا هر خواننده ای را تشویق می کرد از خوانندگان هم زمانش نیز از جمله به این استادان ارادت داشت و از آنان و آوازشان به نیکی یاد می کرد:وی به اشعار سعدی علاقه زیادی داشت و گزیده‌هایی از اشعار سعدی و دیگر شاعران را حفظ بود و در هنگام اجرای آواز به تناسب زمان و محیط از آن اشعار استفاده می‌کرد.
او از همان سال ۱۳۱۹ (در این سال اولین فرستنده‌رادیویی در ایران در محل بی‌سیم در جاده قدیم شمیران افتتاح گردید) همکاری با رادیو را آغاز کرد و از ۱۳۲۸ به همکاری با رادیو اصفهان پرداخت. تاج ضمن خوانندگی، سرپرست نوازنندگان رادیو اصفهان شد. وی در رادیو اصفهان به اجرای برنامه‌هایی با تار اکبرخان نوروزی و برنامه آموزش گوشه‌های دستگاه‌های موسیقی ایرانی پرداخت.
شاگردان تاج اصفهانی
تاج بر خلاف اینکه استادان انگشت شماری داشت، شاگردانش فراوان بودند. او در تعلیم با لطف پدرانه‌ای که داشت با اصرار هر کسی را که حتی دو دانگ صدا داشت تشویق به خواندن می‌کرد. برخی از شاگردان برجسته او آقایان محمد رضا شجریان، حسین خواجه امیری( ایرج) علی‌اصغر شاه‌زیدی،عسگرى آقاجانیان میرى، محمد تقی سعیدی ولاشانی ،فضل الله شاهزمانی، سید رضا طباطبایی کربکندی، علی‌رضا افتخاری، مرتضی شریف، ناصر یزدخواستی، رضا قرنیان اصفهانی ، حمیدرضا نوربخش ، نصر الله معین(معین) را می‌توان نام برد.
سرانجام جلال الدین تاج اصفهانی در بامداد ۱۳ آذر ماه ۱۳۶۰ و در سن ۷۸ سالگی در منزل پدری درگذشت. آرامگاه او در تخت فولاد اصفهان قرار دارد. هرچند حکومت جمهوری اسلامی به واسطه عنادِ مدامی که با موسیقی دارد دشواری‌های بسیاری را برای بزرگ‌داشت آن هنرمند بوجود آورد و حتی تا سال ۱۳۷۵ اجازه ساخت مقبره برای ایشان را نداد، اما در شب سومین روز فوت او عده ی کثیری از مردم هنر دوست و هنرمند اصفهان شرکت داشتند طوری که فضای مسجد به طور مداوم پر و خالی می شد. در آن شب کسایی نی می زد و گریه می کرد. همراه ناله های نی همه شیون می کردند.

در همان حال استاد دکتر شفیعی به مناسب حال حضار مجلس خطاب به تاج گفت:
سلک جمعیت ما بی تو گسسته ست زهم
ما که جمعیم چنینیم تو تنها چونی

استاد محمدرضا شجریان نقل می‌کند:
«آخرین باری که در محضر این هنرمند بزرگوار بودم، چهاردهم آبان ۱۳۶۰ درست یک ماه قبل از درگذشت ایشان به اتفاق استاد حسن کسایی و آقای محمد موسوی (نوازنده نی و شاگرد حسن کسایی) آقای پرویز مشکاتیان (نوازنده سنتور) آقای ناصر فرهنگ فر مهر، آقای منوچهر غیوری (شاگرد وفادار کسایی) شاطر رمضان و چند تن دیگر از هنر دوستان تهرانی و اصفهانی کلبه محقر مرا به قدوم شریف خود آراسته بودند. در آن روز کسایی برای شادروان تاج که خیلی افسرده به نظر می رسید با نی، دشتی در آمد کرد و تاج با غزلی از سعدی به این مطلع:
تاجم نمی فرستی تیغم به سر مزن / مرهم نمی گذاری زخمم دگر مزن
آوازی با نهایت قدرت تاثیر خواند که در حقیقت عقده گشایی دا آزردگی هایش بود. پس از فرود آواز ایشان تکلیف کردند که چیزی بخوانم من هم اطاعت امر استاد کرده چند بیتی خواندم که طبق معمول مورد ستایش و لطف پدرانه ایشان قرار گرفتم.»

«آتش دل» ، «به اصفهان رو» و «بهار من» نام تصنیف های معروفی از استاد تاج اصفهانی است، او همچنین اذان را در دستگاه بیات ترک اجرا کرده است. به گزارش روابط عمومی مؤسسۀ فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر، در سفری که جلال الدین تاج اصفهانی، خوانندۀ سر‌شناس موسیقی سنتی به سوریه داشته است، با امام موسی صدر دیداری دارد و در آن، تاج اصفهانی در حضور امام موسی صدر آواز می‌خواند که فایل صوتی آن در ادامه می‌آید.
یادش گرامی

لینک کوتاه: https://shahrvand-yar.com/vqrMJ

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz
مطالب مرتبط:
×
این تصاوری را مقایسه کنید!
آیا می‌دانید ایران دوغ وارد می‌کند؟
دروغ بزرگ مسوولان ورزش!
به بهانه‌ی زادروز«کیهان کلهر» آقای کمانچه‌ی دنیا
Monday 18 December 2017 / دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
پربیننده‌ترین‌ها
از سایتهای دیگر
رادیوفردا
شمار قربانیان حمله انتحاری به کلیسای متدیست‌ در پاکستان افزایش یافت
امانوئل مکرون از حمایت ایران و روسیه از بشار اسد انتقاد کرد
دونالد ترامپ امروز درباره راهبرد امنیتی آمریکا سخنرانی می کند
اردوغان شبه نظامیان کرد سوریه را تهدید به حمله کرد
مالباختگان موسسه‌های مالی مقابل دادستانی تهران دست به تجمع اعتراضی زدند
رادیوزمانه
داعش مسئولیت حمله انتحاری به کلیسای کویته پاکستان را پذیرفت
انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از وضعیت پناهجویان در کاله
واکنش دادستان کل ایران به ضرب‌الاجل ۴۸ ساعته احمدی‌نژاد
حملات هوایی جدید اسرائیل به مواضع حماس در نوار غزه
پخش اعترافات پژوهشگر ایرانی محکوم به اعدام از تلویزیون دولتی ایران
بی‌بی‌سی فارسی
ارگ ریاست جمهوری افغانستان 'استعفای' والی بلخ را تایید کرد
دادستان کل در ایران: برخی مقامات خودشان یا وابستگان‌شان در قاچاق کالا سهیمند
پخش 'اعترافات' پژوهشگر محکوم به اعدام از تلویزیون ایران
برق شلوغ‌ترین فرودگاه جهان بعد از ده ساعت وصل شد
حمله به تاسیسات امنیتی غرب کابل؛ درگیری ادامه دارد
صدای آمریکا
یک زندانی بهایی در یزد با پایان دوران محکومیت از زندان آزاد شد
تشکر تلفنی پوتین از ترامپ به خاطر کمک سیا در کشف توطئه داعش در روسیه
مالباختگان موسسات مالی در تجمع مقابل دادستانی علیه حسن روحانی شعار دادند
حمله هوایی نیروهای تحت رهبری عربستان به یمن موجب مرگ ۱۰ زن شد
تنش در مجلس ایران در پی نطق یک نماینده مجلس درباره شورای نگهبان
ایران وایر
همسر احمدرضا جلالی: اعترافات اجباری طبق سناریو بازجویان بود
طلبه هایی که عضو سازمان سرکوب شدند
آیا می شود ورثه باقی مانده از متوفی را قبل از انحصار ورثه مهر و موم کرد ؟
طبیعت پاییزی جنگلهای ارسباران- آذربایجان شرقی
نعیمه ظفر، کاندیدای ریاست فدراسیون بسکتبال: قرار نیست فدراسیون زنانه بسکتبال درست کنم